fbpx

Śpiące wieloryby – fotograf pokazuje, jak wyglądają wielkie morskie ssaki, kiedy ucinają sobie drzemkę [VIDEO]

Ludzie, psy, koty i wiele innych ssaków śpi w podobny sposób. Kładziemy się, zamykamy oczy, i odpływamy w świat snów. Jednak zwierzęta wodne nie mogą tak po prostu położyć się na dnie oceanu. Jak więc odpoczywają? Publikując swoje unikalne zdjęcie przedstawiające wieloryby podczas snu, pewien fotograf uchylił rąbka tajemnicy i pokazał, jak te ogromne walenie ucinają sobie drzemkę, i jest to widok, który warto zobaczyć.

Śpiące wieloryby

W lipcu 2017 roku, fotograf Franco Banfi nurkował w Morzu Karaibskim, kiedy uchwycił na zdjęciu widok sześciu kaszalotów  trakcie drzemki. Były w grupie, zawieszone w wodzie z ogonami skierowanymi ku dołowi, w zupełnej ciszy. Zwierzęta dryfowały w ten sposób na głębokości około 20 metrów.

Mniej niż dwa tygodnie później, francuski fotograf i filmowiec Stephane Granzotto podczas nurkowania w Morzu Śródziemnym uchwycił wieloryby, które zachowywały się podobnie.

Naukowcy po raz pierwszy udokumentowali tę nietypową strategię snu w 2008 roku. Opublikowali swoje badanie w czasopiśmie „Current Biology”, w którym przedstawili podwodną aktywność 59 kaszalotów na całym świecie. Zrobili to, korzystając z urządzeń rejestrujących dane, które zamocowali wielorybom za pomocą przyssawek na łączny czas 569,2 godzin.

Badacze odkryli, że wieloryby spędzają około 7 procent swojego dnia śpiąc, w okresach około 10 do 15 minut na raz. To sprawia, że są jednymi z najmniej zależnych od snu zwierząt na świecie. To badanie potwierdziło także, że ich typową pozycją podczas snu jest unoszenie się w pozycji pionowej, jak sugerują zdjęcia.

Śpiące wieloryby w niewoli

Naukowcy wcześniej badali wzorce snu wielorybów w niewoli. Robili to, korzystając z zapisu EEG, który monitorował aktywność mózgu, lub obserwując ruch gałek ocznych. To nie było jednak możliwe w przypadku wielorybów na wolności.

Więc jak właściwie sypiają wieloryby? Porównajmy je do ludzi:

Ludzie potrafią spać przez dłuższy okres czasu, ponieważ oddychamy biernie. To znaczy, że jesteśmy w stanie oddychać automatycznie, i nie musimy się martwić, że kiedy zaśniemy, nasz oddech się zatrzyma.

 

Dla porównania, wieloryby muszą „myśleć” o każdym oddechu. Z tego powodu zapadają w jednopółkulowy sen wolnofalowy. Zasadniczo oznacza to, że zasypia jedynie połowa ich mózgu. Naukowcy zaobserwowali to wśród wielorybów w niewoli, i uznali, że pełni to więcej funkcji niż tylko umożliwienie zwierzętom oddychania. Być może pomaga to śpiącym wielorybom unikać drapieżników, utrzymać kontakt społeczny ze sobą nawzajem, lub nie przestawać płynąć.

Być może to dlatego te ogromne ssaki śpią tak krótko. Tłumaczy to również, dlaczego długość snu poszczególnych waleni tak bardzo się różni. Na przykład, badacze zaobserwowali, że humbaki odpoczywają na powierzchni wody do 30 minut, z kolei delfiny śpią nocą przez parę godzin. W istocie, delfiny butlonose wydają się spędzać około 33,4% swojego dnia, śpiąc.

Czy wieloryby na wolności śpią w ten sam sposób?

Mówiąc krótko, badacze nie są pewni. Kiedy blisko wybrzeża Chile do śpiących wielorybów zbliżyła się łódka, zwierzęta wcale się nie obudziły. Tak naprawdę spały w najlepsze, aż owa łódka przypadkiem nie odbiła się od jednego z nich. Wtedy nagle się przebudziły i uciekły.

Według naukowców, sugeruje to, że w przeciwieństwie do wielorybów w niewoli, te na wolności potrafią wejść w stan dużo głębszego snu.

 

Dalsze obserwacje pozwoliły im odkryć, że kaszaloty mają opracowaną pewną strategię, jeśli chodzi o wchodzenie w stan snu. Najpierw zanurzają się głową w dół na głębokość stanowiącą kilkakrotność długości ich ciał. Następnie obracają się o 180 stopni, kierując głowę w stronę powierzchni wody, i dryfują.

Badacze zauważyli, że dalsze badania wzorców snu wielorybów na wolności będą wymagały lepszych technik rejestrowania ruchu gałek ocznych i innych zmiennych fizycznych.

A teraz, dajmy im trochę pospać:)

 

Tłumaczenie: Ola Kotlęga

Źródło: theheartysoul.com

 

Dodaj komentarz