fbpx

Wykrywa chorobę zanim pojawią się objawy. Przełom w leczeniu demencji?

Każdego roku diagnoza dotyczy kolejnych dziesięciu milionów osób, a w najbliższych latach liczba osób z różnymi postaciami demencji potroi się. Alzheimer pozostaje niewyleczalny, a jedyną możliwością spowolnienia rozwoju choroby jest wczesne wykrycie. Proste badanie krwi, jak twierdzą jego twórcy, ma aż 96% skuteczności i może stanowić prawdziwy przełom.
Nowatorski test krwi na Alzheimera

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, demencja jest obecnie siódmą przyczyną zgonów i trwałego kalectwa na świecie. Szacuje się, że liczba osób cierpiących na chorobę wynosi 55 milionów, ale ta liczba będzie gwałtownie wzrastać w kolejnych latach.

“Choroba Alzheimera jest niezwykle zdradliwa – zaczyna uszkadzać mózg nawet dziesięć lat przed pojawieniem się objawów u pacjenta. W tym momencie uszkodzenie staje się poważne i nieodwracalne,” wyjaśnia dr Cassandra DeMarshall, biolog komórkowy i molekularny specjalizujący się w chorobach neurodegeneracyjnych, pracująca w firmie Durin Technologies Inc., która opracowała test krwi na obecność choroby.

W badaniach opublikowanych na łamach “Journal of Alzheimer’s Disease” wyniki wskazują na możliwość wykorzystania autoprzeciwciał IgG uwalnianych do krwi w momencie ataku choroby jako swoistych markerów choroby w diagnostyce Alzheimera (AD) oraz innych chorób neurodegeneracyjnych.

Analiza ponad 300 próbek surowicy krwi pod względem przeciwciał wykazała, że test może być stosowany jako “precyzyjne, nieinwazyjne, ekonomiczne i powszechnie dostępne narzędzie diagnostyczne do wykrywania patologii związanej z AD we wczesnych i przedobjawowych stadiach choroby”. Badania potwierdziły skuteczność testu na poziomie 96%.

“Wczesne wykrycie choroby to przełom dla pacjentów z Alzheimera” – mówi biolog. “Można wówczas rozpocząć leczenie i wprowadzić zmiany w stylu życia we wczesnym etapie, gdy mają one największe szanse na spowolnienie postępu choroby” – dodaje.

Dr DeMarshall zauważa również, że opracowana przez nich metoda badania autoprzeciwciał może być potencjalnie użyteczna także w diagnozowaniu choroby Parkinsona, schizofrenii, a nawet raka piersi.

10 najwcześniejszych objawów Alzheimera

Biorąc pod uwagę, że kluczowe jest wczesne wykrycie choroby, niezwykle ważne jest zwracanie uwagi na objawy demencji.

Dotychczasowe badania sugerują, że mogą one wystąpić nawet kilkanaście lat przed postawieniem diagnozy, jednak często są mało specyficzne lub trudne do zauważenia.

Organizacja Alzheimer’s Association wymienia następujące najwcześniejsze objawy choroby:

  • Utrata pamięci, wpływająca na codzienne życie.
  • Problemy z planowaniem lub rozwiązywaniem problemów.
  • Trudności w wykonywaniu codziennych czynności.
  • Zaburzone poczucie czasu.
  • Problemy z widzeniem, rozpoznawaniem kolorów czy kształtów oraz orientacją przestrzenną.
  • Problemy z komunikacją werbalną.
  • Gubienie przedmiotów, odkładanie ich w nietypowych miejscach.
  • Problemy z podejmowaniem decyzji czy oceną sytuacji.
  • Rezygnacja z obowiązków zawodowych lub wycofanie z życia społecznego.
  • Zmiany nastroju i osobowości.

 

One thought on “Wykrywa chorobę zanim pojawią się objawy. Przełom w leczeniu demencji?

Dodaj komentarz