fbpx

Nawet trzy minuty wysiłku fizycznego mogą wydłużyć życie

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Sydney, już trzy minuty wysiłku dziennie wystarczą, aby przedłużyć życie. Nawet krótkie czynności, takie jak wchodzenie po schodach czy intensywne sprzątanie, mogą obniżać ryzyko wczesnej śmierci o 39 proc., a jeśli aktywność ta trwa jedenaście minut w ciągu dnia — nawet o  65  proc.

Jak przekonują naukowcy z Australii, wystarczą jedynie trzy jednominutowe aktywności dziennie, aby przedłużyć swoje życie. W przeprowadzonym przez nich badaniu u osób, które podjęły taki łącznie trzyminutowy wysiłek fizyczny w ciągu dnia i na przykład wchodziły po schodach czy bawiły się z psem, ryzyko przedwczesnej śmierci obniżało się o 39 proc.

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wczesnej śmierci

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney ukazały się na łamach czasopisma “Nature Medicine”. Badacze wykorzystali dane z brytyjskiego BioBanku, w którym zgromadzone są informacje dotyczące genetyki, stylu życia i zdrowia ponad 500 tys. osób z ostatnich 16 lat. Spośród nich wyodrębnili 25 241 uczestników (średnia wieku prawie 62 lata), którzy zgłosili, że nie ćwiczą fizycznie w czasie wolnym. U osób tych, za pomocą urządzenia monitorującego na nadgarstku, przez siedem dni mierzono aktywność VILPA, czyli krótkie, nagłe, drobne aktywności fizyczne w codziennym życiu. Oprócz tego badacze uwzględnili takie kwestie jak wiek, płeć, zażywane leki i to, czy dana osoba paliła papierosy.

Okazało się, że aż 89 proc. uczestników podjęło takie krótkie aktywności w czasie badania, spośród których większość trwała jedną lub dwie minuty. Zdrowotne skutki tej aktywności u poszczególnych osób śledzono przez niemal 7 lat. W tym czasie 852 badane osoby zmarły, w tym 511 na raka, a 266 – z powodu chorób układu krążenia. Na podstawie zgromadzonych danych naukowcy doszli do wniosku, że trzy jednominutowe aktywności dziennie wiążą się z mniejszym o 39 proc. ryzykiem wczesnej śmierci — i to bez względu na jej przyczynę — w porównaniu do osób, które ich nie podejmują. Aktywności trwające łącznie 11 minut w ciągu dnia mogą obniżać to ryzyko aż o 48 proc.

Korzyści z trzyminutowych aktywności dziennie były jeszcze większe w przypadku ryzyka śmierci na choroby układu krążenia i raka. Obniżały je o kolejno 49 i 30 proc. Jedenastominutowe

Nie trzeba chodzić na siłownię

Zdaniem Marka Hamera, współautora badania, profesora medycyny sportowej i wysiłku fizycznego z Uniwersytetu College London, uzyskane wyniki to dowód na to, jak ważna jest jednostkowa aktywność fizyczna.

— Może to być zabawa z dziećmi, szybkie wyjście z domu, gdy jesteśmy niemal spóźnieni na autobus, czy wnoszenie zakupów po schodach. To te małe aktywności, które dzieją się w codziennym życiu — powiedział.

— Uważam, że większość osób może po prostu próbować być bardziej aktywnych w ciągu dnia i nie oznacza to wcale konieczności chodzenia na siłownię — podkreślił naukowiec.

Źródło: The Guardian

 

Dodaj komentarz