Najmłodsi pacjenci szpitala w Warcie mogą korzystać z dogoterapii
Do końca bieżącego roku najmłodsi pacjenci szpitala w Warcie będą mogli uczestniczyć w zajęciach z dogoterapii. Wszystko dzięki inicjatywie zrealizowanej przez sieradzki oddział Fundacji Dr Clown. Regularne odwiedziny Luny – psa terapeuty – mają wspierać dzieci w otwieraniu się na otoczenie oraz mobilizować je do aktywności.
Terapia z udziałem psa odgrywa istotną rolę, zwłaszcza w pracy z dziećmi i młodzieżą. – Może uspokoić, rozśmieszyć i zmotywować. Redukuje lęk i stres. Kontakt z psem działa kojąco na układ nerwowy. Dotyk miękkiego futra, spokojne zachowanie psa i jego bezwarunkowa akceptacja obniżają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a zwiększają poziom oksytocyny – hormonu więzi i relaksu. Dla dzieci hospitalizowanych to często jedyny moment, w którym mogą poczuć się bezpiecznie i spokojnie.
Pierwsze spotkania z Luną w Młodzieżowym Oddziale Psychiatrycznym w Warcie odbyły się ponad miesiąc temu. Program ma potrwać przynajmniej do końca roku.
– Dogoterapia to jeden z projektów realizowanych od 2019 roku w sieradzkim szpitalu. Wspólna inicjatywa Fundacji Dr Clown i firmy Mars Polska zapoczątkowała ogólnopolski program łączący terapię z udziałem psa i terapię śmiechem, skierowany do dzieci i młodzieży hospitalizowanych – wyjaśnia Katarzyna Kwapiszewska z Fundacji Dr Clown, oddział w Sieradzu.
– Dogoterapia odbywa się już także na oddziale rehabilitacji dziecięcej w Rafałówce, który jest częścią sieradzkiego szpitala. Zajęcia organizowane są dwa razy w miesiącu i wspomagają proces powrotu do zdrowia. Obecność psa przynosi małym pacjentom wiele korzyści – zmniejsza niepokój, poprawia nastrój, motywuje do działania, rozwija empatię i wzmacnia zdolności komunikacyjne. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne wizyty naszej terapeutki – Luny. Od marca tego roku zajęcia odbywają się również w młodzieżowym oddziale psychiatrycznym w Warcie.
Dogoterapia ma także pozytywny wpływ na komunikację. Dzieci, które mają trudności z mówieniem lub okazywaniem emocji, często otwierają się przy zwierzęciu. Pies nie ocenia, nie śmieje się i nie przerywa. Taka forma terapii korzystnie wpływa na emocje. Dzieci i młodzież zmagające się z traumą, depresją, samotnością czy zaburzeniami lękowymi często odnajdują w psie wiernego towarzysza. Taki kontakt budzi pozytywne uczucia i wzmacnia samoocenę. Uczy też troski, delikatności oraz zrozumienia potrzeb drugiej istoty. Pies nie tylko daje, ale również potrzebuje – co pokazuje dzieciom, jak ważna jest równowaga w relacjach.