fbpx

Wykluło się tysięczne pisklę kondora kalifornijskiego

Kondor kalifornijski jest jednym z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunkiem w Ameryce. W Stanach Zjednoczonych trwa odbudowa populacji tych ptaków. Od czasu podjęcia decyzji o ochronie gatunku, na świat przyszło tysięczne pisklę,. Biolodzy opiekujący się populacją twierdzą, że dzieli ich już bardzo niewiele do osiągnięcia stabilności tego gatunku.

Kondor kalifornijski należy do największych ptaków Ameryki Północnej. Dawniej występował licznie w w górach południowo-zachodnich regionów Stanów Zjednoczonych. Ptak ten był czczony przez rdzennych Amerykanów, którzy przypisywali mu magiczne moce.

Kilkaset lat później sytuacja dramatycznie się zmieniła. W latach 80. XX wieku na świecie żyło zaledwie 20 osobników. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała kondora kalifornijskiego za gatunek krytycznie zagrożony. Ogromna część jego populacji wymarła z powodu kłusownictwa, niszczenia siedlisk oraz zatruć.

Sytuacja stawała się krytyczna, dlatego wiele organizacji ochrony przyrody podjęło dramatyczną walkę o ocalenie kondora czarnego przed losem, jaki spotkał na przykład ptaki dodo. Aktualnie odnowa populacji osiągnęła punkt przełomowy. Od podjęcia decyzji o ochronie gatunku wykluło się tysięczne pisklę. Jego przyjście na świat daje nadzieję na powodzenie całej misji.

Obecnie na wolności żyje ponad 300 osobników, łącznie z zasobami hodowlanymi jest ich ponad 500.

Widzimy więcej piskląt urodzonych na wolności niż kiedykolwiek wcześniej. To tylko krok w kierunku osiągnięcia trwałej populacji – stwierdził Tim Hauck z Peregrine Fund, organizacji zajmującej się ochroną zagrożonych gatunków ptaków.

Pisklę wykluło się w maju w Parku Narodowym Zion w stanie Utah. Informacje o nim podano dopiero niedawno, aby mieć pewność, że młode przetrwa. Jego płci nie da się na razie zidentyfikować, ale pewne jest, że w listopadzie po raz pierwszy wyleci z gniazda.

Wyjątkowy gatunek

Kondory kalifornijskie to padlinożerne ptaki zamieszkujące góry północnej Kalifornii. W przeszłości bytowały na całym obszarze Gór Skalistych. Mają ponad metr długości i mogą ważyć do 14 kilogramów.

Ich ciało pokrywa czarne upierzenie, jedynie pokrywy pod skrzydłami są koloru białego. Ich skóra, widoczna na głowie i szyi, jest pomarańczowa. Młode osobniki mają szare ubarwienie.

Kondory nie wzbijają się w powietrze przy niekorzystnych warunkach pogodowych, z powodu dość dużej masy ciała. Samice składają jedno jajo raz na rok lub dwa lata. Jest ono wysiadywane przez około 50 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo dopiero po kilku miesiącach.

Jak twierdzą pracownicy organizacji ochrony przyrody, kondor kalifornijski jest wyjątkowy z wielu powodów.

Kondory są jednymi z najbardziej niezwykłych gatunków ptaków w Ameryce Północnej i na świecie. Są niezwykle atrakcyjne i mają indywidualne osobowości. Jako biolodzy naprawdę dobrze poznajemy te ptaki, więc one czują się u nas całkiem nieźle, a my jesteśmy bardzo przywiązani – mówił Hauck.

Chociaż prace nad odnową stabilnej populacji zajmą jeszcze mnóstwo czasu, Hauck świętuje ten niewątpliwy sukces.

Widzimy, że ich liczebność wzrasta każdego roku – podsumował.

Źródło: npr.org

Dodaj komentarz