fbpx

Za kilka dni na niebie będziemy mogli zobaczyć „różowy księżyc” najjaśniejszy księżyc w pełni tego roku

Mimo że nazywa się „różowy” księżyc, tak naprawdę nie będzie różowy – nazwa ta reprezentuje kwiaty, które rozkwitają w kwietniu.

Mamy już kwiecień, i zbliżamy się do dnia, w którym na niebie pojawi się pełnia księżyca. Dokładna data to 8 kwietnia. The Farmer’s Almanac podaje, że będzie różowy, ponieważ ta pełnia pojawi się na niebie w czasie, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze kwiaty. Jak można zauważyć, każda pełnia księżyca ma nazwę, która pochodzi z bardzo dawna.

Co więcej, ta pełnia jest również nazywana superksiężycem, ponieważ będzie wyjątkowo jasna, i jak twierdzi wielu ekspertów, będzie to najjaśniejszy superksiężyc w 2020 roku.

Yahoo News wyjaśnia, że księżyc w kwietniu znajdzie się stosunkowo blisko Ziemi, dlatego też będzie się wydawał jaśniejszy i bardziej wyraźny. W Polsce będziemy mogli go zobaczyć 8 kwietnia, oczywiście zakładając, że niebo będzie czyste.

To zjawisko potrwa parę dni, ponieważ księżyc będzie bardzo blisko naszej planety. Earth Sky twierdzi, że księżyc będzie wydawał się być w pełni jeszcze parę dni.

Z astronomicznego punktu widzenia, ten księżyc będzie w pełni tylko w precyzyjnie określonym czasie – kiedy znajdzie się pod kątem 180 stopni w kierunku przeciwnym do słońca na długości ekliptycznej. Będzie to 7 kwietnia 22:35 czasu wschodniego, czyli 8 kwietnia o 4:35 w Polsce.

Jeśli interesujesz się astronomią, lub po prostu lubisz oglądać nocne niebo, z pewnością nie będziesz chciał tego przegapić. Jeśli masz taką możliwość – weź ze sobą teleskop.

 

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: ibelieveinmothernature.com

Dodaj komentarz