fbpx

Fotowoltaika na balkonie to coraz częstszy widok w Düsseldorfie

Fotowoltaika na balkonie to coraz częstszy widok w niemieckim Düsseldorfie. Przyznacie, że to niecodzienne jej wydanie. Ma to być jeden ze sposobów na przeciwdziałanie kryzysowi energetycznemu.

Niemcy promują małe instalacje fotowoltaiczne, idealne dla mieszkańców bloków. Te niewielkie urządzenia, składające się z jednego czy dwóch modułów fotowoltaicznych, mogą być zainstalowane na barierce na balkonie i wpięte bezpośrednio do gniazda.

W skład takiej instalacji wchodzą moduły fotowoltaiczne, mikro inwerter, który przetwarza prąd stały na zmienny oraz przewód prądu zmiennego AC, który można wpiąć do gniazdka. Do uruchomienia takiej mikro elektrowni nie jest konieczna pomoc specjalistów. Montaż można przeprowadzić samemu.

Dziennikarze wnp.pl, powołując się na redakcję rp-online.de, poinformowali, że pojedynczy moduł fotowoltaiczny o mocy 380 W jest w stanie wyprodukować na balkonie skierowanym na południe ok. 280 kWh energii elektrycznej rocznie.

Mini zestaw fotowoltaiczny, kosztuje od 350 do 600 euro. Według Centrum Doradztwa Konsumeckiego w Düsseldorfie, przy cenie energii wynoszącej 0,33 euro, w ciągu roku można zaoszczędzić ok. 66 euro.

Biorąc jednak pod uwagę, że miasto oferuje dofinansowanie tego typu instalacji, całe przedsięwzięcie wydaje się być opłacalne. Kwota, którą można pozyskać na zakup balkonowej instalacji fotowoltaicznej to maksymalnie 400 euro, przy czym suma ta nie może przekraczać 50 proc. kosztów instalacji.

 

 

Źródło: gadzetomania.pl

 

Dodaj komentarz