fbpx

W Łodzi stanie automat, w którym będzie można zakupić środki czystości bez opakowań

Doczekaliśmy czasów, w których plastik otacza nas niemalże wszędzie. Jesteśmy przyzwyczajeni do wygodnych opakowań, których szybko można się pozbyć. Lata nierozsądnej gospodarki doprowadziły jednak do tego, że stanęliśmy niemalże na krawędzi katastrofy ekologicznej. Widać to gołym okiem, plastikowe śmieci spotkać możemy na plażach, przy drogach a nawet w rzadko uczęszczanych lasach. Na szczęście ten smutny widok sprawia, że coraz częściej ludzie zaczynają szukać alternatywnych, bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań.

Powstają opakowania wykonane z biodegradowalnych materiałów, możemy również sami rezygnować z jednorazowych pojemników czy opakowań,  nie zawsze jest to jednak możliwe. Przykładem są środki czystości, które sprzedawane są grubych, plastikowych pojemnikach.

Możemy oczywiście próbować sprzątać za pomocą własnych mieszanek z octu czy sody oczyszczonej, jest jednak inne rozwiązanie. Automat stworzony przez polską firmę Cosmetomat służy do dystrybucji środków czystości bez opakowań. Można w nim nabyć płyn do mycia naczyń, uniwersalny płyn do mycia czy żel do prania. Rozwiązanie jest proste, wystarczy przyjść z własnym pojemnikiem, wrzucić do maszyny pieniądze i nalać potrzebną ilość produktu.

W ten sposób wymiernie przyczyniamy się do zmniejszenia produkcji odpadów.

W tym momencie najważniejsza jest dla nas ekologia opakowania. Nadrzędnym celem jest ograniczenie plastiku – mówił Patryk Krawczyk z Cosmetomatu w rozmowie z WP Tech.

Pierwszy Cosmetomat ma się pojawić  w Łodzi na początku października. Bedzie ulokowany w sklepie Na Gramy przy ulicy Piotrkowskiej 34, gdzie sprzedawane są produkty bez opakowań.
Docelowo Cosmetomatów ma być jednak więcej – firma dąży do tego, aby automaty pojawiły się zarówno w hipermarketach, jak i w większych sklepach. W każdym z nich mogą się znaleźć inne środki czystości. Twórcy chcieliby, aby w automatach można było kupić zarówno popularne – tańsze i droższe – marki, jak i ekologiczne alternatywy.

W przyszłości w Cosmetomatach miałyby się znaleźć także kosmetyki – żele pod prysznic czy szampony.

Pomysł absolutnie godny poparcia.  Mamy nadzieję, że wkrótce Cosmetomaty pojawią się także w innych miastach Polski.

Źródło: WP Tech, fot. facebook.com

Dodaj komentarz