fbpx

Kontakt z drugim człowiekiem na wagę złota. Często wystarczy nawet 10 minut

Mimo popularności mediów społecznościowych, rozmów telefonicznych czy internetowych komunikatorów, bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest niewątpliwie nie do zastąpienia. Pokazała to pandemia COVID-19 i związane z nią liczne ograniczenia, które niejedną osobę doprowadziły na skraj depresji.

Według CDC ponad 1/3 dorosłych powyżej 45. roku życia czuje się samotna, a prawie 1/4 osób w wieku 65 lat i starszych jest społecznie izolowana. To oczywiście może mieć poważne skutki zdrowotne, m.in. wpływać na przedwczesną śmierć, przyczyniać się do rozwoju demencji, chorób serca czy udarów mózgu. Poważny jest także wpływ na zdrowie psychiczne, co dobitnie potwierdziła plaga depresji i lęków.

Psychologowie przekonują, że wystarczy 5-10 minut dziennie na sprawdzenie, co słychać u naszych przyjaciół, również tych, którzy wydają się „poukładani”, ponieważ często to właśnie oni cierpią w milczeniu. Sprawdzenie może polegać na rozmowie telefonicznej lub pozostawieniu wiadomości na Facebooku, a także podjęciu konkretnych działań, jeżeli nie otrzymamy  żadnej odpowiedzi.

Eksperci apelują, żeby nie powstrzymywać się od komplementów – w przyjaźni i relacjach biznesowych łatwo zapomnieć, że wciąż jesteśmy ludźmi, a dobre słowo może poprawić dzień drugiej osobie. W ostatnim artykule American Psychological Association (APA) można przeczytać, że: „badania wykazały, że osoby obdarzające komplementami – mówiące coś pozytywnego o cechach lub zachowaniu odbiorcy – nie doceniają pozytywnego wpływu swoich komplementów na odbiorców”.

Podobnie może być ze wspomnianym „sprawdzeniem”, co słychać u osób, z którymi od dawna nie mieliśmy kontaktu. Zwykłe pytanie „co u Ciebie” może mieć większą wartość, niż mogłoby się wydawać. Badania APA potwierdzają, że w większości przypadków ludzie doceniają, gdy ktoś się do nich odzywa, nawet po dłuższym milczeniu.

Warto zapamiętać, że wcale nie potrzebujemy specjalnego „powodu”, żeby zapytać znajomego, czy przyjaciela, jak się czuje. Kiedy takie zapytanie jest szczere, odbiorca odczuje tę autentyczność. Wystarczy wyciągnąć rękę, a miły gest na pewno zostanie doceniony.

Przeczytaj też:

Źródło: focus.pl

One thought on “Kontakt z drugim człowiekiem na wagę złota. Często wystarczy nawet 10 minut

Dodaj komentarz