fbpx

11 rodzajów napięcia mięśniowego spowodowanego przez tłumione emocje

Czy jesteś osobą, która zwykle tłumi w sobie emocje? Jeśli tak, być może borykasz się z nadmiernym napięciem mięśniowym.

Jak się okazuje, tłumiąc emocje, więzimy je w naszym ciele. To może przyczynić się do silnych napięć mięśni, co jest nadzwyczaj nieprzyjemne. Tłumione, uwięzione emocje są o wiele bardziej szkodliwe, niż mogłoby się nam wydawać. Blokują bowiem przepływ energii życiowej, tym samym powodując ból.

Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że tłumisz coś w sobie, kiedy doświadczasz napięcia mięśniowego jakiegokolwiek rodzaju. Choć my sami możemy zapomnieć o uczuciach, jakie w sobie tłumimy, nasze ciała tego nie potrafią. Jeśli borykasz się z przewlekłym napięciem w takich miejscach jak barki, plecy, czy szyja, przeczytaj ten artykuł.

 

11 rodzajów napięcia mięśniowego, które mogą być spowodowane przez tłumienie emocji

 1. Górna część pleców

Najprawdopodobniej nie potrafisz zapomnieć o czymś bardzo smutnym, i ten smutek nagromadził się do tego stopnia, że czujesz go fizycznie. Być może musisz puścić w niepamięć dawne zawody miłosne lub rzeczy tego rodzaju – czy w przeszłości nie pozwoliłeś sobie na zmierzenie się z tymi uczuciami tak, jak powinieneś?

 1. Ramiona

Ramię jest kojarzone z obowiązkami i rozsądkiem. Im więcej bierzesz na swoje barki bez zdawania sobie z tego sprawy, że potrzebujesz pomocy, tym gorsze napięcie mięśniowe. Musisz wiedzieć, że wolno ci prosić o pomoc, kiedy jej potrzebujesz, jako że przybieranie dobrej miny do złej gry do niczego nie prowadzi.

 1. Dolna część pleców

W dolnej części pleców rezyduje brak pewności siebie. Czy ktoś z ciebie zażartował? Jest coś, czego w sobie nie lubisz? To wszystko problemy, z jakimi mierzy się każdy z nas, jednak nie należy ich ignorować, ale stawić im czoła. Akceptacja samego siebie sprawi, że wszystko stanie się prostsze.

 1. Jama brzuszna

Chodzi o napięcie czy bóle brzucha. Doświadczamy tego, kiedy odmawiamy poradzenia sobie z czymś bardzo ważnym. Nie możemy udawać, że to się nie stało, nawet jeśli ten temat jest dla nas trudny; pozwólmy sobie na odczuwanie emocji wtedy, kiedy jest to konieczne.

 1. Szyja

Napięcie mięśni szyi może oznaczać, że odmawiasz poradzenia sobie z obecnym stresem. Wszystko to się w tobie kotłuje, a ty nie pozwalasz sobie na relaks i zredukowanie napięcia. Kiedy coś takiego dzieje się często, pojawia się wiele problemów. Czy budzisz się codziennie z silnymi skurczami szyi?

 1. Środkowa część pleców

Jeśli doświadczasz napięcia mięśni w tym obszarze, najprawdopodobniej odmawiasz uporania się z wyrzutami sumienia. Czy zrobiłeś coś złego? Czy jest coś, za co powinieneś wziąć odpowiedzialność? Każdy z nas popełnia w życiu błędy, jednak wszystko można z czasem wybaczyć.

 1. Głowa

Napięcie w rejonie głowy rodzi się ze strachu. Czego się boisz? Czy coś cię martwi, a ty nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy?

 1. Nadgarstki

Napięcie w nadgarstkach zdaje się być bardzo powszechne. Doświadczamy tego, kiedy jesteśmy rozzłoszczeni lub w złym humorze. Gniew przejawia się u nas nawet wtedy, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jeśli ktoś lub coś cię denerwuje, twoje ciało dobrze o tym wie.

 1. Zewnętrzna część ud

To tam nawiedza nasz przeszłość. Uczucie zdrady, jakiego kiedyś doświadczyliśmy ale zdecydowaliśmy się je zignorować – to wszystko tkwi w tym miejscu. Jeśli to ciebie dotyczy, będziesz musiał znaleźć jakiś sposób, by sobie z tymi uczuciami poradzić.

 1. Wewnętrzna część ud

To tam mieści się twoje zniecierpliwienie. Czy jesteś zbyt natarczywy? Ten rodzaj napięcia mięśniowego pochodzi z frustracji, która jest dość powszechna wśród wielu osób. Wierz lub nie, ale dość łatwo to naprawić.

 1. Kolano

Napięcie odczuwane w kolanie może mieć dość zawiłe przyczyny. Przeważnie pojawia się, kiedy obawiasz się pokazać innym swoją wrażliwą stronę. Nie ma nic złego w byciu wrażliwym – nie bój się odczuwania emocji.

 

Źródło: awarenessact.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

 

2 thoughts on “11 rodzajów napięcia mięśniowego spowodowanego przez tłumione emocje

 • 30 grudnia 2019 at 01:10
  Permalink

  Drugi raz już natrafiam na artykuł o tym że źródłem bólu pleców mogą być tlumione emocje, naprawdę aż ciężko w to uwierzyć! Ja przymierzam się do zakupu materaca piankowego, bo podobno jest to świetne rozwiązanie (szczególnie z ArtMedic Viscotherapy, gdzie zamierzam kupić swój materac) dla osób zmagających się z różnymi bólami pleców i kiepskim snem. Postaram się też mniej myśleć i więcej relaksować, może to faktycznie coś pomoże..

  Reply
  • 15 października 2021 at 09:44
   Permalink

   To jest jak najbardziej możliwe. Ja przerobiłam chyba wszystkie z wymienionych. Pomogła terapia manualna, ale wiadomo, to wraca. Na dłuższą metę pomagają antydepresanty i terapia, jednak nie jest łatwo.

   Reply

Dodaj komentarz