fbpx

78 minut dziennie. To konieczna dla zdrowia dawka muzyki

Na zlecenie serwisu streamingowego Deezer, Naukowcy brytyjscy przebadali nawyki ponad 7,5 tys. osób, aby dostrzec związki, pomiędzy słuchaniem muzyki a zdrowiem psychicznym. Uczestnicy wypełniali ankiety odpowiadając na pytania związane nie tylko z gatunkiem i częstotliwością słuchania muzyki, ale także z tym, jak przyswajanie dźwięków pomaga im w radzeniu sobie z emocjami.

Zaskakujące statystyki

Aż 90% osób badanych przyznało, że muzyka jest dla nich narzędziem pomagającym w zrelaksowaniu się, a 82% stwierdziło, że słucha muzyki dla przyjemności. Z pomocą muzyki prawie połowa ankietowanych skutecznie walczy ze smutkiem. Dla 28% ankietowanych muzyka pomaga w radzeniu sobie z uczuciem gniewu i tu pośród najczęściej wymienianych zespołów muzycznych były AC/DC, Rammstein, Metallica, Linkin Park oraz Nirvana.

Wyniki eksperymentu pozwoliły obliczyć średnią dzienną dawkę muzyki, potrzebną dla utrzymania zdrowia psychicznego, która według badających wynosi ok. 78 minut. Aby odczuć najlepsze emocjonalne korzyści, płynące z różnych stylów muzycznych, dzienna terapia muzyczna powinna się składać z:

14 minut pozytywnej muzyki, która poprawi nasz nastrój

16 minut uspokajającej muzyki, która pomoże się zrelaksować

16 minut muzyki, która pozwoli przezwyciężyć smutek

15 minut muzyki motywacyjnej dla poprawy koncentracji

17 minut muzyki, dzięki której poradzimy sobie z gniewem

 

Pięć minut do szczęścia

Korzyści terapeutyczne wynikające z tak różnorodnej playlisty zaczynają pojawiać się już po 11 minutach. Ciekawym wyjątkiem jest tu uczucie szczęścia, którego uczestnicy doznawali w ciągu zaledwie pięciu minut, od rozpoczęcia  słuchania radosnej muzyki.

Według badanych, muzyka pop najskuteczniej pobudzała w nich poczucie szczęścia, natomiast w stan relaksu najlepiej wprawiała ich muzyka klasyczna. Respondenci wskazywali zwłaszcza  „V symfonię” Beethovena, jako tą, która skutecznie uspokaja umysł.

Lyz Cooper z British Academy of Sound Therapy skomentowała wyniki:

-Poświęcenie czasu każdego dnia na słuchanie muzyki, która wywołuje różne emocje, może mieć niezwykle korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Słuchanie radosnych utworów zwiększa przepływ krwi do obszarów mózgu związanych z ośrodkiem przyjemności, jednocześnie zmniejsza jej przepływ do ciała migdałowatego, części mózgu związanej ze strachem – powiedziała badaczka.

 

Źródło: papaya.rocks/pl

Opracowanie: KM

Dodaj komentarz