fbpx

Niepokój i bezsenność? Przyczyna może cię zaskoczyć!

Czujesz niepokój, pobudzenie i drażliwość? Masz problem ze snem albo w ciągu dnia czujesz przewlekłe zmęczenie? A może cierpisz na zaburzenia pamięci, kołatanie serca, mdłości oraz bóle głowy? Zdaniem badaczy może to być spowodowane burzami magnetycznymi.

Burze słoneczne a stan psychiczny

Burza magnetyczna – lub inaczej burza słoneczna – spowodowana przez cząstki docierające do Ziemi z wiatrem słonecznym po raz pierwszy została zaobserwowana i opisana w 1859r przez astronoma-amatora Richarda Carringtona. Zdaniem badaczy – zarówno XIX-wiecznego jak i kilku współczesnych biofizyków, słoneczne zjawisko atmosferyczne jest na tyle silne, że może wpłynąć na funkcjonowanie satelitów, telefonów komórkowych i sieci elektroenergetycznej – niewykluczone też, że wpływa na stan psychiki i ludzkiego zdrowia.

Jedną z osób, która zainteresowała się tym tematem był psychiatra i hematolog dr James Close – jego zdaniem ten sam czynnik, który wywołuje zorzę polarną, zakłócając pole geomagnetyczne, może być przyczyną problemów mentalnych u osób wrażliwych – co szczegółowo opisał w artykule opublikowanym w piśmie „Proceedings of the Royal Society”.

Tymczasowe zmiany w polu geomagnetycznym mogą działać jako dodatkowy dawca czasu w rytmie dobowym. (…) Burze magnetyczne mogą zaś prowadzić do dezorientacji układu hormonalnego u ludzi i zwierząt, co przekłada się na ich zachowania – wyjaśniał badacz, który wzorował się na badaniach naukowców rosyjskich specjalistów, między innymi Zacharowa i Żyrnowa.

Wpływ na zdrowie

Ci dwa badacze poświęcili lata, aby zbadać wpływ burz magnetycznych na układ nerwowy człowieka. Ich zdaniem zjawiska te mogą korelować z nawrotem i zaostrzeniem chorób psychicznych, zwiększoną ilością ataków serca, a nawet wzrostem poziomu agresji u ludzi.

Istnieje powszechna zgoda co do tego, że aktywność słoneczna wpływa na wszelkie nadwrażliwe i chore organizmy. Wykazaliśmy jednak, że w odpowiednich warunkach i w stresie (np. w pracy, w trasie) może ona wpływać jeszcze intensywniej na ludzi zdrowych – wyjaśniali.

Michael Persinger – fizyk zmarły w 2018 r. – również był zwolennikiem tezy, że Słońce oddziałuje na samopoczucie, stan psychofizyczny, a nawet wpływa na kluczowe decyzje inwestorów. Persinger twierdził, że burze słoneczne mogą osłabiać jak i wzmocnić chęć do podejmowania ryzyka – co bywa szczególnie widoczne na rynkach finansowych.

Wpływ na sen

Niestety wciąż jest zbyt mało badań, na których moglibyśmy się oprzeć, aby zrozumieć mechanizm działania wpływu słońca na ludzki nastrój. Niewykluczone jednak, że w teoriach tych jest ziarno prawdy – podobnie jak w przypadku teorii o wpływie faz księżyca na samopoczucie. Przypomnijmy, że niedawno pojawiły się nowe badania, które wyjaśniają, że pełnia księżyca faktycznie może generować problemy ze snem – skraca fazy snu o 20-30 min oraz wydłuża czas zasypiania o kilkanaście minut – co przekłada się na pogorszenie nastroju kolejnego dnia.

 

Przeczytaj też:

Źródło: onet.pl

 

 

 

Dodaj komentarz