fbpx

W Łodzi dzieci z domu dziecka spotykają się z seniorami z domu opieki w Domu Międzypokoleniowym

Pomysł aby połączyć dom opieki dla seniorów z domem dziecka rozwijany jest już w wielu krajach,  miedzy innymi w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, USA, czy Australii.  Podobne rozwiązanie funkcjonuje również w Polsce, w Domu Międzypokoleniowym przy ul. Bednarskiej w Łodzi, gdzie dzieci z domu dziecka spotykają się z osobami starszymi.

Dom powstał już w 2004 roku. Pensjonariusze domu dziennego pobytu aktywnie uczestniczą w życiu dzieci. Seniorzy mogą brać udział w przedsięwzięciach realizowanych przez Dom Dziecka oraz organizować własne inicjatywy, które są okazją do międzypokoleniowej integracji. Funkcjonujące razem grupy służą sobie nawzajem, a ich potrzeby wzajemne się uzupełniają. Zarówno seniorzy, jak i dzieci oraz młodzież mogą być dla siebie pomocą i towarzystwem. Dzieci i seniorzy wspólnie malują, gotują, spacerują, ale także opiekują się sobą nawzajem.

„Budujemy nić porozumienia, tolerancji i otwartości na drugiego człowieka” – powiedziała w dyrektorka Domu, Ewa Świętosławska.

Jak mówią eksperci, obecność dzieci wpływa na seniorów wręcz leczniczo. U pensjonariuszy przebywających z małymi podopiecznymi stwierdzono poprawę wszystkich czynności życiowych, obniżenie ciśnienia, a w niektórych przypadkach nawet zatrzymanie postępującej demencji czy wybudzenie z otępienia. Z kolei dzieci otoczone troską i opieką osób starszych, przestały odczuwać lęki i niepewność, stały się pewniejsze siebie i łatwiej nawiązywały nowe relacje.

Źródło: dziendobry.tvn.pl

Dodaj komentarz