fbpx

Zamiast hodowli bydła, mleko owsiane. Brytyjscy rolnicy postanowili być „eko”

Firma Bradley Nook Farm z Wielkiej Brytanii niedawno wprowadziła na rynek swój pierwszy napój roślinny na bazie owsa. Ich właściciele Jay i Katja Wilde po latach prowadzenia hodowli krów, zdecydowali się oddać je do sanktuarium dla zwierząt i zmienić model biznesowy na bardziej ekologiczny.

 

Jay i Katja Wilde prowadzili typowe gospodarstwo rolne – hodowali krowy, pozyskiwali mleko, a potem przeznaczali zwierzęta na produkcję wołowiny. Po latach rozterek zdecydowali się zmienić model biznesowy na bardziej zrównoważony i etyczny. Teraz ich farma jest wegańska i całkowicie przystosowana pod uprawę roślin i produkcję przetworów roślinnych, które będą zastępowały mleko. Pomógł im w tym start-up o nazwie Refarm’d. Jego założycielka, Geraldine Starke zaproponowała im zainwestowanie w produkcję mleka owsianego i wypuszczenie na lokalny rynek.

Za decyzją o zmianie stały motywy etyczne. Właściciele wyjaśnili, że czuli niespójność w sposobie, w jaki traktowali zwierzęta przeznaczone na ubój.

– W pewnym momencie nie mogłem już nie postrzegać zwierząt jako czujących istot. Po prostu nie mogłem już dłużej wysyłać ich do rzeźni na śmierć – powiedział Jay Wilde.

Gospodarzom z pomocą przyszły dwie organizacje: The Vegan Society i Vegan Organic Network. Dzięki nim Jay i Katja przenieśli dużą część swojego stada do schroniska dla zwierząt Hillside Animal Sanctuary, a odzyskany teren zaczęli przeznaczać pod uprawy roślin. Ich historia zainspirowała ekologów i obrońców zwierząt na tyle, że stała się tematem przewodnim nagrodzonego w 2019 r. dokumentu „73 Cows”.

Teraz Bradley Nook Farm jest pierwszą firmą w Wielkiej Brytanii, która we współpracy z Refarm’d sprzedaje własny napój owsiany. Produkt jest dostępny w szklanych butelkach wielokrotnego użytku dla osób, które wykupiły abonament.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: vegnews.com

 

 

Dodaj komentarz