fbpx

Szwedzcy naukowcy przywrócili gatunek “starożytnego smoka”

Szwedzcy naukowcy wypuścili do rzeki Goeta aelv w Goeteborgu pierwszy narybek jesiotrów atlantyckich, gatunku zwanego starożytnym smokiem, który wyginął w tych wodach ponad 100 lat temu z powodu przełowienia.

Wyginięte jesiotry zostały odtworzone w Instytucie Ekologii Słodkowodnej w Berlinie, a następnie przewiezione do Szwecji w kwietniu, gdzie przez kilka miesięcy przystosowywały się w basenie.

Naukowcy przewidują, że trzeba będzie czekać co najmniej 15 lat, zanim obecnie 10-miesięczne i półmetrowe ryby wrócą do rzeki na tarło.

“Z tego powodu jesiotr atlantycki przez długi czas pozostanie pod ochroną i nie będzie można go łowić”— zaznaczył biolog Dan Candelon, twórca projektu.

Dorosłe osobniki, żyjące w Oceanie Atlantyckim, mogą osiągać pięć metrów długości i ważyć kilkaset kilogramów. Jesiotry to ryby denne, które tam znajdują pożywienie.

Naukowcy wyposażyli 78 wypuszczonych ryb w nadajniki, aby monitorować ich trasę na ekranach komputerów. Naturalnymi wrogami jesiotrów są szczupaki oraz foki.

Obecnie jesiotr atlantycki występuje jedynie u wybrzeży i w rzekach Ameryki Północnej. Jego nazwa “starożytny smok” pochodzi od charakterystycznego grzbietu i pradawnego pochodzenia.

Projekt jest realizowany przez Uniwersytet w Goeteborgu, Szwedzki Uniwersytet Rolniczy, Muzeum Historii Naturalnej oraz Stowarzyszenie wędkarzy Sportfiskarna.

W Szwecji ostatnim reintrodukowanym gatunkiem był bóbr, przywrócony w 1922 roku.

Dodaj komentarz