fbpx

Rdzenni mieszkańcy Amazonii wolniej się starzeją

U przedstawicieli ludu Tsimane, zamieszkującego Amazonię na obszarze Boliwii, procesy starzenia się zachodzą wolniej – informują naukowcy na łamach najnowszego numeru „Journal of Gerontology”.

U rdzennych mieszkańców Amazonii z terenu Boliwii, należących do grupy etnicznej Tsimane, procesy starzenia się postępują wolniej niż u ich europejskich i amerykańskich rówieśników.

Najnowsze, prowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców badania koncentrowały się na tempie starzenia się mózgu. Wśród przedstawicieli tego ludu proces starzenia się mózgu postępuje ok. 70 proc. wolniej niż w zachodniej populacji.

Wcześniejsze badania, które zakończyły się podobną konkluzją, dotyczyły procesów starzenia się w zakresie serca i układu krążenia. W rozwiniętych technologicznie społeczeństwach ludzie mają wprawdzie dostęp do lepszej opieki medycznej, prowadzą jednak siedzący tryb życia, a ich dieta obfituje w cukier i nasycone kwasy tłuszczowe.

W przeciwieństwie do tego, przedstawiciele ludu Tsimane mają bardzo ograniczony lub żaden dostęp do opieki medycznej. Prowadzą jednak bardzo aktywny fizycznie tryb życia, a ich dieta składa się z warzyw, ryb i chudego mięsa, i jest bogata w błonnik.

„Przykład Tsimane można traktować jak naturalny eksperyment, świadczący o tym, w jaki sposób nasz współczesny styl życia może być szkodliwy dla zdrowia” – opisuje Andrei Irimia, który jest profesorem gerontologii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USA).

Naukowcy przeprowadzili badania wśród 746 przedstawicieli ludu Tsimane w wieku 40-94 lat. Z badaniami wiązały się niemałe trudności logistyczne. Należało bowiem przetransportować ochotników do Trinidad w Boliwii, najbliższego miejsca, gdzie znajdował się tomograf komputerowy. Podróż łodziami i transportem kołowym zajęła dwa pełne dni.

Za pomocą tomografii komputerowej naukowcy badali grubość tkanki mózgowej, a następnie porównali wyniki z trzema zachodnimi populacjami z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Z badań wynikło, że u Tsimane z wiekiem atrofia tkanki mózgowej postępuje dużo wolniej niż u mieszkańców krajów uprzemysłowionych. Tym samym są oni mniej narażeni na choroby neurodegeneracyjne mózgu, takie jak zaburzenia poznawcze czy zaburzenia pamięci.

Więcej na ten temat: https://news.usc.edu/187075/tsimane-amazon-indigenous-people-healthy-brain-aging-usc-study/

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz