fbpx

Trzy polskie strefy ekonomiczne wśród najlepszych na świecie

Krakowski Park Technologiczny i Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna zdobyły wyróżnienia od fDi Intelligence, będącego częścią Financial Times, w kategorii globalnych stref ekonomicznych. W tej konkurencji KPT został uznany za czołową strefę w Europie w klasie “Industrial Champion”, podczas gdy KSSE triumfowała jako “Najlepsza strefa dla dużych inwestorów” na naszym kontynencie.

Dubajski DMCC utrzymał swoją dominującą pozycję jako najważniejsza światowa strefa wolnego handlu. Drugie miejsce przypadło chińskiej strefie Pilot Free Trade Zone z Guangxi, która po raz pierwszy znalazła się w tak prestiżowym gronie. Trzecią pozycję zdobyła strefa Jebel Ali z Zjednoczonych Emiratów Arabskich, natomiast tuż za czołową trójką znalazła się Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Dzięki atrakcyjnemu terenowi, konkurencyjnej cenowo ofercie oraz zaawansowanej infrastrukturze, KSSE stała się magnesem dla dużych przedsiębiorstw planujących inwestycje w europejskiej strefie. Wieloelementowa taktyka KSSE w zakresie pozyskiwania inwestorów przynosi oczekiwane rezultaty. Składniki tej strategii to m.in.: gęsta sieć współpracy z konsulatami, profesjonalne podmioty usługowe, zaawansowane ekosystemy biznesowe oraz wsparcie dla przedsiębiorców na wielu płaszczyznach. Dlatego też nie dziwi, że KSSE otrzymała takie wyróżnienie w kategorii najlepszych miejsc dla dużych inwestorów w Europie.

W ostatnim okresie w KSSE zainwestowały firmy z Niemiec, takie jak Meiller Polska oraz Monwell. W tym samym segmencie rynku austriacka firma Eurobox także rozszerzyła swoją obecność.

Na liście dziesięciu najważniejszych stref ekonomicznych, jedynie dwie europejskie strefy znalazły się w rankingu — obie pochodzące z Polski. Oprócz KSSE, Łódzka SSE została także doceniona przez ekspertów, głównie za jej innowacyjne programy. Programy te, skierowane są m.in. na pomoc firmom w kontekście Brexitu oraz na wsparcie dla start-upów.

Krakowski Park Technologiczny, zdobywając wyróżnienie jako Industrial Champion, zaznaczył swoją wyjątkową pozycję w Europie. Ten sukces potwierdza, że Kraków staje się coraz ważniejszym centrum technologicznym. KPT koncentruje swoje działania na byciu miejscem dla przyszłościowych fabryk i przyciąga liczne inwestycje z sektora przemysłowego.

Nagroda „fDi Intelligence: Global Free Zones of the Year” jest corocznym wyróżnieniem przyznawanym przez fDi Intelligence, oddział Financial Times Ltd, dla stref ekonomicznych na świecie. Strefy te mają na celu przyciągnięcie inwestorów poprzez specjalne ulgi i regulacje, stymulując w ten sposób rozwój gospodarczy regionu. Nagroda honoruje strefy, które odnotowały największe osiągnięcia w zakresie innowacji i efektywności w przyciąganiu nowych inwestycji.

Dodaj komentarz