fbpx

Krakowianka skończyła 110 lat. Najstarsza pianistka świata nadal gra

Pani Wanda Szajowska jest najstarszą mieszkanką Małopolski i prawdopodobnie najstarszą pianistką na świecie. 12 lutego obchodziła swoje 110. urodziny.

Urodziła się w 1911 r. we Lwowie. Do Krakowa przyjechała w 1945 r., kiedy podobnie jak wielu Polaków musiała opuścić swoje ukochane miasto. Ukończyła Historię Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, a później przez wiele lat uczyła muzyki w Eksperymentalnym Studium Muzycznym przy ul. Gołębiej.

W czasie piątkowego jubileuszu wykonała dla zgromadzonych przed jej domem nietypowy koncert. W związku z ograniczeniami w kontaktach nie mogła wyjść do swoich gości, ale serdecznie ich pozdrowiła, a muzyka, którą wykonała, była słyszalna dzięki ustawionym na zewnątrz głośnikom.

Podczas uroczystości wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył pianistce Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pani Wanda wyróżniona została za zasługi “w konspiracyjnej walce o utrzymanie polskiego dziedzictwa kulturowego podczas okupacji”.

Jubilatce, której blok ozdobiły balony w kształcie liczby 110., przy dźwiękach muzyki kapeli lwowskiej, zgromadzeni zaśpiewali “200 lat”; nie zabrakło także piosenki “Tylko we Lwowie”.

 

 

 

Źródło: polsatnews.pl

Dodaj komentarz