fbpx

Zorza polarna na Mazurach. Fotograf opublikował zjawiskowe nagranie

W okolicach bieguna i koła podbiegunowego, a czasem i na naszej szerokości geograficznej można obserwować cudowne zjawisko, jakim jest zorza polarna. Pojawianie się zorzy jest związane z rozbłyskami na Słońcu. Materia wyrzucona w takich rozbłyskach tworzy wiatr słoneczny — strumień cząstek elementarnych o wysokiej energii. Naładowane cząstki wiatru słonecznego są przechwytywane przez pole magnetyczne Ziemi.

Ostatni potężny wybuch na Słońcu wywołał wyrzut masy koronalnej, który dotarł aż do naszych szerokości geograficznych. Jak się okazuje, zorzę polarną w Polsce można było zobaczyć nie tylko nad Bałtykiem. Fotograf Rafał Nowosielski pochwalił się niezwykłym nagraniem z Ełku na Mazurach.

Osoby, które chciałby na własne oczy obejrzeć zorzę polarną, nie muszą się wybierać w okolice koła podbiegunowego. To piękne zjawisko często jest widoczne w naszych szerokościach geograficznych. Nowy 11-letni cykl aktywności na Słońcu będzie według astronomów dość burzliwy — co oznacza, że okazji do obserwacji powinno być całkiem sporo.

Zorza polarna w Polsce

Informacja o możliwości pojawienia się zorzy polarnej nad Polską pojawiła się w minionym tygodniu aż dwa razy — na Słońcu miała miejsce jedna z najsilniejszych burz geomagnetycznych od lat. Łowcy zórz przewidywali, że możemy się spodziewać spektakularnych widoków. Chociaż na terenie naszego kraju zorze polarne są o wiele słabsze niż w krajach skandynawskich, mimo to przepięknie wyglądają — a ponieważ są u nas rzadkim i niespodziewanym zjawiskiem, tym bardziej je doceniamy.

Sezon na obserwację zorzy polarnej na terenie naszego kraju rozpoczyna się pod koniec września i trwa aż do wiosny. Największe szanse na to, by ją zobaczyć, mają mieszkańcy Pomorza. Pojawia się również na Podlasiu i na Mazurach. Fotograf Rafał Nowosielski pochwalił się właśnie niesamowitymi ujęciami zorzy polarnej, która ukazała się w Ełku 3 listopada 2021 roku. Zobaczcie, jak wyglądała:

Zorza polarna na Mazurach — zdjęcia

Autorowi nagrania udało się zaobserwować zorzę polarną na terenie Polski już kilkanaście razy. Fotograf publikuje zdjęcia z tych wydarzeń na swoim profilu na instagramie. Dla niektórych może być zaskoczeniem, że na terenie naszego kraju trafiają się takie niezwykłe widoki.

 

 

 

Dodaj komentarz