fbpx

W Łodzi radni będą pić kranówkę, zaoszczędzą kilka tysięcy złotych

Na ławkach łódzkich radnych zamiast plastikowych kubków i butelek, stanęły szklane karafki z wodą. Zmiana ta ma przede wszystkim aspekt proekologiczny, mający na celu ograniczenie korzystania z opakowań plastikowych w magistracie. Daje jednak wymierne oszczędności – około 8 tys. zł rocznie – oraz promuje łódzką kranówkę.

– Picie na sesji „Łódzkiej wody najlepszej” jest niezwykle miłym gestem ze strony radnych – mówi Miłosz Wika, rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. – Nasza woda jest naprawdę bardzo dobrej jakości. Jej jakość jest stale sprawdzana, przez 24 godziny na dobę. Łódzka woda pochodzi z 48 studni głębinowych, które znajdują się w mieście i jego okolicach. Istnieje 100 punktów poboru wody do badań. Wśród dużych miast Łódź jest wyróżniona właśnie tym, że posiadamy wodę z ujęć głębinowych. W innych miastach korzysta się z wód powierzchniowych – dodaje.

Pomysł na rezygnację z z plastikowych butelek zainicjowała radna Antonina Majchrzak.

– Od dzisiaj radni Rady Miejskiej w Łodzi będą dawać dobry przykład wszystkim mieszkańcom miasta. Proekologiczne zmiany często bardzo łatwo wprowadzić w życie. Przynoszę one wiele korzyści środowisku, a także budżetowi miasta. Warto dodać, że 1,5 litra wody butelkowanej jest 300 razy droższe od takiej samej ilości wody z kranu – mówi radna Majchrzak.

Dotychczas, w Urzędzie Miasta Łodzi  zużywano miesięcznie 500 plastikowych kubków, 300 filiżanek i 150 plastikowych łyżeczek jednorazowego użytku. Urzędnicy i radni wypijali 288 zgrzewek wody mineralnej w plastikowych butelkach.

– Łódzka Rada Miejska jest ekologiczna i ekonomiczna. Mam nadzieję, że udowodnimy, iż radni obecnej kadencji są bardzo proekologiczni i oszczędni – mówi Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej. – Wcześniej zamiast ogromnych ilości papieru zdecydowaliśmy, by wyposażyć radnych w tablety. Powinny one trafić do rąk radnych przed wakacjami. Ich zakup zwróci się w ciągu roku, a w kolejnych będzie oznaczać oszczędność rzędu 70 – 80 tys. zł rocznie.

Źródło: expressilustrowany.pl

Dodaj komentarz