Polak zbudował najszybszą pamięć kwantową na Ziemi
Jeden z czołowych polskich naukowców przynosi ogromną nadzieję na przełom w fizyce! Z wielką radością informujemy, że fizyk dr hab. Michał Parniak wraz ze swoim zespołem stworzył najszybszą pamięć kwantową na świecie, której nie udało się jeszcze pokonać żadnemu innemu ośrodkowi akademickiemu.
Michał Parniak rozpoczął swoje badania mając zaledwie dwadzieścia kilka lat. Już wtedy, będąc młodym naukowcem, dokonał przełomowego osiągnięcia, splątując membranę mechaniczną z atomowymi spinami i ustanawiając światowy rekord w zakresie „hybrydowego” kwantowego splątania makroskopowych obiektów widocznych gołym okiem. Udało mu się uzyskać stan kwantowy, który można zobaczyć gołym okiem, co przybliża nas do zrozumienia, jak świat klasyczny łączy się ze światem kwantowym. Michał śmiało zasłużył na miano najwybitniejszego polskiego wynalazcy w dziedzinie fizyki.
Polska pamięć kwantowa trzy razy szybsza od chińskiej
Historia tego sukcesu rozpoczęła się w 2016 roku, kiedy to Michał Parniak, jeszcze jako młody doktorant, nie wiedział, że w Chinach powstaje kosztowny projekt pamięci kwantowej. Gdy Polacy opublikowali wyniki swoich badań w prestiżowym czasopiśmie „Nature Communications”, okazało się, że ich pamięć kwantowa jest trzykrotnie szybsza od chińskiej i najszybsza na świecie. Po upływie ośmiu lat Michał uzyskał habilitację, a ich pamięć kwantowa stała się największą tego typu na Ziemi. W prostych słowach, zespół stworzył chmurę atomów w próżni, które absorbują fotony, tworząc pamięć zdolną do zapamiętywania i przetwarzania rekordowej liczby fotonów. Powstał swoisty procesor kwantowy, niezwykle przydatny w komunikacji kwantowej. Do dziś żaden ośrodek naukowy nie pobił rekordu Polaków. Udowodnili oni również, że chmura zimnych atomów jest bardzo efektywnym nośnikiem i przetwornikiem informacji świetlnych. Przykład? Dzięki analizie widma światła docierającego do nas z odległej gwiazdy, możemy dowiedzieć się, z jakich pierwiastków się składa. Urządzenie i algorytmy stworzone przez zespół Michała nie tylko pozwalają precyzyjnie wydobywać informacje zawarte w świetle, ale także „upchnąć” w nim dodatkowe dane.
Prestiżowe wyróżnienie
Za swoje niezwykłe osiągnięcia dr hab. Michał Parniak został uhonorowany Nagrodą im. Laureata Nagrody Nobla z fizyki Franka Wilczka, która doceniła jego pionierskie demonstracje najnowszych zjawisk kwantowych. Zachęcamy Państwa do obejrzenia poniższego materiału. Michał opowiada w nim, jak krok po kroku pisze historię fizyki.