fbpx

W Polsce powstała prawdziwa wioska świętego Mikołaja

W Borowicach niedaleko Karpacza powstało wyjątkowe miejsce, które zostanie otwarte już 8 grudnia. To Lapońska Wioska Kalevala, gdzie znajdą się fińskie sauny i chaty z grillami. Goście będą mogli mogli także przenocować historycznych, ogromnych namiotach czy beczkach do kąpieli. Nie zabraknie nawet domku Muminków.

– Lapońska Wioska Kalevala to spełnienie moich marzeń. Na pomysł wybudowania sauny gdzieś w górach wpadłem podczas jednej z zimowych wypraw na północ Skandynawii. Finlandia zdecydowanie urzekła mnie najbardziej, podobnie jak mieszkający tam ludzie, którzy czas wolny spędzają aktywnie na spacerach i spotkaniach w saunach. Chciałem takie miejsce spotkań stworzyć także u nas – mówi w rozmowie z „Wyborczą” Michał Makowski, który jest pomysłodawcą lapońskiej wioski, a na co dzień zajmuje się bankowością.

Makowski dodaje, że Karkonosze nie zostały wybrane przypadkowo. Przekonuje, że ten region Polski najbardziej przypomina krajobrazy zza koła polarnego.

Duży wkład w tworzenie wioski ma Michał Siedlecki – człowiek, który szyje namioty historyczne i przygotowuje rekonstrukcje mebli.

Siedlecki przygotował pełną rekonstrukcję namiotu wikingów na podstawie znaleziska z Oseberg. Namiot ma pełne umeblowanie, gdzie poza stołem znajduje się np. rzeźbione łoże, skrzynia czy wikiński tron. Dzięki niemu goście wioski mają możliwość zanocowania w jednym z kilkunastu komfortowych namiotów wyposażonych w stylu skandynawskim.

Otwarcie będzie oryginalne. Program przewiduje wizytę św. Mikołaja, rockowe wykonanie hymnu, otwarcie ulicy Lapońskiej – przy niej znajduje się wioska – i inaugurację Szlaku Skandynawskiego. Ostatnią atrakcją będzie „Bieg z żoną na plecach”, w którym weźmie udział Mistrz Świata w tej nietypowej konkurencji.

Źródła: Wyborcza.pl, nj24.plinnpoland.pl

Dodaj komentarz