Dzięki tej grze, każdy może pomóc w szukaniu lekarstwa na koronawirusa
Grając w tą grę, pomagasz naukowcom w badaniu koronawirusa. Gra jest darmowa i może wesprzeć walkę z chorobą COVID-19. Wymagana jest jedynie umiejętność logicznego myślenia i chwila wolnego czasu.
Badacze z Uniwersytetu Waszyngtonu zachęcają do grania w Foldit. Gra polega na tworzeniu nowych, wirtualnych protein, które mogą mieć właściwości przeciwwirusowe. Cząsteczka musi być tak opracowana, aby nie dopuścić do interakcji koronawirusa z ludzkimi komórkami.
Foldit został wydany w 2008 roku będąc częścią projektu badawczego rozwijanego przez Centrum Nauki o Grach Uniwersytetu w Waszyngtonie. Gra polega na układaniu białek w odpowiedniej kolejności – dzięki produkcji możemy dokładnie poznać budowę wirusów oraz bakterii. Naukowcy dodali do tytułu COVID-19 wierząc, że ludzie z całego świata mogą pomóc w opracowaniu skutecznej szczepionki.
Struktura koronawirusa swoim kształtem przypomina koronę. Stąd też jego nazwa. SARS-CoV-2 ma kulisty kształt, a jego otoczka białkowa posiada liczne wypustki, tworzące aureolę. To właśnie ona odpowiada za wykrywanie ludzi i ich zarażanie. Dlatego jest głównym celem grających w Foldit.
Today we’re calling on YOU to help design antiviral proteins against #coronavirus:https://t.co/ecqJmpXaj8
The most promising solutions will be manufactured & tested at the Institute for Protein Design (@UWproteindesign) in Seattle. #CitizenScience #COVID #COVID2019 #citsci pic.twitter.com/TsknpmwCyN
— Foldit (@Foldit) February 28, 2020
Grający mają za zadanie przeprojektowanie istniejącej otoczki białkowej, mogą też spróbować stworzyć zupełnie nową, która pomoże w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się choroby. Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona poinformowali, że najlepsze rozwiązania zostaną poddane testom.
Koronawirusy mają na swojej powierzchni białko ‚spike’, które ściśle wiąże się z białkiem receptora występującym na powierzchni ludzkich komórek. W ostatnich tygodniach naukowcy określili strukturę białka kolczastego koronawirusa z 2019 roku i sposób, w jaki wiąże się ono z ludzkimi receptorami. Jeśli uda nam się zaprojektować białko, które wiąże się z tym koronawirusowym białkiem kolczastym to będzie to wielki sukces. Może ono zostać użyte do zablokowania interakcji z ludzkimi komórkami i powstrzymania infekcji! – czytamy w opisie aplikacji.
Twórcy gry twierdzą, że setki tysięcy graczy ma lepsze efekty niż superkomputer. Przynajmniej jeśli chodzi o składanie długich łańcuchów aminokwasów w zwarte trójwymiarowe kształty. Najbardziej obiecujące pomysły z gry zostaną przetestowane i być może wyprodukowane przez uniwersytecki Institute for Protein Design w Seattle.
Poniżej link do aplikacji:
fold.it/portal/node/2008926