fbpx

Kultowa fotografia Ziemi zrobiona przez Voyagera skłania do refleksji

“Spójrz ponownie na tą kropkę. To Nasz dom. To my. Na niej wszyscy, których kochasz, których znasz. O których kiedykolwiek słyszałeś. Każdy człowiek, który kiedykolwiek istniał, przeżył tam swoje życie. To suma naszych radości i smutków. To tysiące pewnych swego religii, ideologii i doktryn ekonomicznych. To każdy myśliwy i zbieracz. Każdy bohater i tchórz. Każdy twórca i niszczyciel cywilizacji. Każdy król i chłop. Każda zakochana para. Każda matka, ojciec i każde pełne nadziei dziecko. Każdy wynalazca i odkrywca. Każdy moralista. Każdy skorumpowany polityk. Każdy wielki przywódca i wielka gwiazda. Każdy święty i każdy grzesznik w historii naszego gatunku, żył tam. Na drobinie kurzu zawieszonej w promieniach Słońca. Pomyśl o rzekach krwi przelewanych przez tych wszystkich imperatorów, którzy w chwale i zwycięstwie mogli stać się chwilowymi władcami fragmentu tej kropki. Naszym pozą. Naszemu urojonemu poczuciu własnej ważności, naszej iluzji posiadania jakiejś uprzywilejowanej pozycji we wszechświecie, rzuca wyzwanie ta oto kropka bladego światła.”

~Carl Sagan – Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie

Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Pasadenie publikowało odświeżoną wersję zdjęcia znanego jako “Pale Blue Dot” (“Blada błękitna kropka”), które przedstawia naszą planetę. Fotografia wykonana została przez Voyagera 30 lat temu.

Odnowienie kultowego zdjęcia możliwe było dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu i technice przetwarzania obrazu. Fotografia przedstawia Ziemię jako pojedynczy, jasnoniebieski piksel wśród bezmiaru kosmosu. Promienie światła słonecznego rozproszone w optyce kamery Imaging Science Subsystem rozciągają się na cały kadr, a jeden z nich przecina naszą planetę.

Oryginalna wersja zdjęcia. Źródło: NASA

Zdjęcie jest częścią serii 60 obrazów, które miały umożliwić naukowcom stworzenie czegoś, co nazwano “Rodzinnym Portretem Układu Słonecznego”.

Fotografia wykonana została 14 lutego 1990 roku na kilka minut przed celowym wyłączeniem kamer Voyagera 1 i opuszczeniem przez sondę Układu Słonecznego. Sonda znajdowała się wówczas około 6,4 mld kilometrów od Ziemi.

Nazwa obrazu pochodzi od tytułu książki z 1994 roku autorstwa Carla Sagana, naukowca pracującego przy misji Voyager I, który wpadł na pomysł wykorzystania kamer sondy do sfotografowania odległej Ziemi i odegrał kluczową rolę w umożliwieniu wykonania zdjęć.

Źródło: NASA

Dodaj komentarz