fbpx

W polskiej stoczni powstał innowacyjny statek do oczyszczania zbiorników wodnych

W odpowiedzi na rosnące globalne wyzwania związane z zanieczyszczeniem wód, naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) we współpracy z konstruktorami ze świnoujskiej stoczni Alumare, zaprojektowali statek przeznaczony do usuwania zanieczyszczeń z wód śródlądowych oraz przybrzeżnych. Projekt ten jest wynikiem ponad dwuletnich badań i prac rozwojowych pod kierunkiem dziekana Wydziału Techniki Morskiej i Transportu, profesora Macieja Taczały.

Współpraca między ZUT a spółką Alumare rozpoczęła się w 2021 roku, co świadczy o długoterminowym zaangażowaniu obu stron w realizację tego ambitnego przedsięwzięcia. We wrześniu 2023 roku, po intensywnych pracach badawczo-rozwojowych, jednostka została zwodowana do testów stateczności, co jest kluczowym etapem przed wprowadzeniem jej do regularnej eksploatacji.

Zaprojektowany prototyp jest zdolny do zbierania zarówno płynnych, jak i stałych zanieczyszczeń z powierzchni wody – może zebrać na raz do dwóch ton zanieczyszczeń płynnych lub do 800 kg odpadów stałych. Jego napęd elektryczny umożliwia osiągnięcie prędkości kilku węzłów, co jest optymalne do efektywnej pracy w portach, marinach, drogach wodnych i innych zamkniętych akwenach. Mechanizm podnoszenia odpadów, działający na zasadzie siłowników, przypomina działanie koparki, co pozwala na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z wody.

Innowacje technologiczne i ekologiczne

Ważnąc cechą statku jest budowa kadłuba w postaci katamarana, co zapewnia stabilność i dużą powierzchnię użytkową. Konstrukcja kadłuba i nadbudówka wykonana z aluminium nie tylko przyczynia się do obniżenia masy całkowitej, ale także odpowiada współczesnym trendom w budowie ekologicznych jednostek pływających. Elektryczny napęd statku wpisuje się w koncepcję “zielonego przemysłu”, minimalizując ślad węglowy związany z eksploatacją jednostki.

Prototyp, będący własnością firmy Alumare, stanowi obecnie przedmiot rozważań co do jego dalszego przeznaczenia. Potencjalne zastosowania tak innowacyjnej jednostki są szerokie, od czyszczenia wód portowych, przez akweny rekreacyjne, aż po obszary szczególnie narażone na zanieczyszczenie w wyniku działalności ludzkiej.

Dodaj komentarz