fbpx

Sylwester dla zwierząt to niezwykle stresująca noc. Psy i koty panicznie boją się huku fajerwerków

Kiedy my w najlepsze bawimy się na imprezach przy huku korków od szampana, psy i koty marzą, by sylwestrowa wrzawa wreszcie ucichła. Sylwester zdecydowanie nie kojarzy się naszym pupilom z wyśmienitą zabawą. Wybuchy petard i rozbłyski fajerwerków przyprawiają je o spory stres, na który nie pomagają czułe pieszczoty właściciela czy dodatkowa porcja smakołyków. Jak zatem pomóc czworonogom przetrwać tę koszmarną dla nich noc?

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli jest obdarzanie zestresowanych czworonogów nadmiernymi pieszczotami lub dawanie im czegoś „na osłodę”. Wydawałoby się, że takie zachowanie jest w tej sytuacji jak najbardziej wskazane, lecz w rzeczywistości wzmaga w zwierzętach poczucie zagrożenia i umacnia rekcje lękowe. Pupil może pomyśleć, że reaguje zgodnie z oczekiwaniami właściciela i istnieje ryzyko, że w przyszłości będzie pozorował strach, żeby tylko otrzymać upragnioną nagrodę.

Najlepiej nie zwracać uwagi na reakcje lękowe pupila i samemu zachować spokój. Jeżeli pies lub kot chce się schować pod łóżko lub w ciemnej łazience, pozwólmy mu na to. W żadnym wypadku nie wyciągajmy przerażonego pupila z kryjówki i nie krzyczmy na niego. Gdy zwierzę wyczuje nasz spokój, łatwiej mu będzie zrozumieć, że nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo.

Słysząc huk fajerwerków zwierzęta stają się zdezorientowane i niespokojne. Często ratują się ucieczką, zaszywają się w ciemnych pomieszczeniach, szczekają/miauczą, wyją, czasami moczą się lub dostają biegunki. Żeby nieco odprężyć pupila przed sylwestrową nocą, warto wyjść z nim na długi spacer i spróbować zmęczy go intensywną zabawą. Wyczerpane zwierzę będzie spokojniej reagowało w stresowej sytuacji lub w najlepszym przypadku zapadnie w twardy sen i prześpi pokazy fajerwerków.

W sylwestra najlepiej zapewnij pupilowi cichy kąt, w którym będzie mógł bezpiecznie spędzić noc. Zamknijmy w domu wszystkie okna i drzwi, zasłońmy zasłony i żaluzje. Warto odstąpić zwierzęciu jedno puste pomieszczenie, zasłonić w nim okna i zbudować kryjówkę z poduszek i koców. Nie wchodźmy do niego i nie zapalajmy światła, żeby dodatkowo nie stresować zwierzaka.

Jeżeli wiemy, że pies lub kot panicznie reaguje na sylwestrowe wystrzały, odpowiednio wcześniej postarajmy się u weterynarza o środki uspokajające dla zwierząt. Pomocne może by także zastosowanie preparatów z syntetycznymi odpowiednikami psich lub kocich feromonów, np. D.A.P. dla psów w postaci sprayu lub wtyczki z dyfuzorem, lub Faliway dla kotów.

 

Czytaj więcej na: polki.pl

Autorka tekstu: Judyta Wanicka

 

Dodaj komentarz