fbpx

Powstał stop metalu „twardy jak diament”. Wytrzymałością stukrotnie przebija stal

Zespół naukowców opracował stop platyny i złota, który uznano za najbardziej odporny na zużycie metal na świecie. Nowy materiał jest 100 razy bardziej trwały od stali o wysokiej wytrzymałości. Naukowcy twierdzą, że dotrzymuje poziomu diamentu czy szafiru.

W efekcie prac zespołu z Sandia National Laboratories powstała platynowo-złota powłoka, ma grubość zaledwie warstwy jednego atomu. Ultracienka, ale wytrzymała izolacja może pomóc zaoszczędzić nawet 100 milionów dolarów rocznie na samej produkcji materiałów. Jak twierdzą naukowcy, znajdzie idealne zastosowanie w wielu branżach, takich jak lotnictwo, turbiny wiatrowe, mikroelektronika, telefony komórkowe czy systemy radarowe.

W rzeczywistości, stop 90 proc. platyny i 10 proc. złota nie jest niczym nowym. Ale nikt dotychczas nie zdążył wpaść na takie rozwiązanie. To technologia jest dosyć nowa. Zespół z Sandii zaproponował nową teorię, która mówi, że zużycie metali jest związane z tym, jak reagują na ciepło, a nie zależy od ich twardości. Staranny dobór metali, proporcji i proces wytwarzania udowadnia teorię.

Czytaj więcej na: tech.wp.pl

Dodaj komentarz