fbpx

Chiny rozpoczynają pierwsze próby kliniczne szczepionki na koronawirusa

Jedna z chińskich gazet doniosła w sobotę, że pierwsze próby kliniczne szczepionki na koronawirusa ruszyły, a ochotnicy biorący w nich udział, publikują w mediach społecznościowych wpisy o swoich doświadczeniach.

Według Science and Technology Daily, w czwartek jedna z ochotniczek opublikowała dwa zdjęcia z chwili podawania jej zastrzyku – pierwszej fazy prób klinicznych rekombinowanej szczepionki na nowego koronawirusa (COVID-19). Post ukazał się na chińskiej platformie społecznościowe przypominającej Twittera – Sina Weibo.

Próby kliniczne zostały zarejestrowane w Chińskim Rejestrze Prób Klinicznych (Chinese Clinical Trial Registry) 17 marca, donosi gazeta.

Według informacji zawartych we wpisie do rejestru próba jest sponsorowana przez cztery podmioty: Institute of Biotechnology, Academy of Military Medical Sciences, People’s Liberation Army oraz CanSino Biologics Inc z siedzibą w  Tianjin.

Próba przeprowadzana jest na zdrowych osobach dorosłych w wieku 18-60 lat, w dwóch placówkach medycznych w Wuhan, w prowincji Hubei. Zgodnie z zawartymi we wpisie informacjami, badanie ma się zakończyć 31 grudnia.

Wszyscy ochotnicy (w sumie 108 osób) pochodzą z Wuhan, mocno dotkniętego wybuchem epidemii. Zostaną poddani serii badań po sześciu miesiącach od podania szczepionki, aby stwierdzić, czy ich organizmy wytworzyły antyciała, podaje rejestr.

Wang Junzhi, ekspert wyższego stopnia w dziedzinie rozwoju leków i szczepionek, poinformował wcześniej w tym miesiącu, że Chiny przeprowadzają jednocześnie dziewięć projektów badawczych nad szczepionką. W większości z nich testy przedkliniczne powinny zakończyć się w kwietniu. Po nich nastąpią testy na ludziach. Ogólnie mówiąc, rozwój badań nad szczepionką przeciwko COVID-19 w Chinach należy do najbardziej zaawansowanych na świecie, dodał.

 

Źródło: chinadaily.com

Tłumaczenie: Dorota Sokołowska

Dodaj komentarz