fbpx

Project Shoebox – pudełko, które sprawi radość. Pomóżmy kobietom w potrzebie

Pierwsza edycja to ponad 170 pudełek, 5 wspartych ośrodków i organizacji w 4 polskich miastach. To najkrótsze podsumowanie ubiegłorocznego Projektu Shoebox. W tym roku organizatorzy chcą pomóc jeszcze większej grupie kobiet w trudnej sytuacji życiowej.

Zachęcamy ludzi, aby przejrzeli swoje łazienki i zobaczyli czy nie mają tam nieużywanych i nieprzeterminowanych kosmetyków – tłumaczy Magdalena Owsiana, współorganizatorka Project Shoebox. Akcję rozpoczęła w 2015 roku w Wielkiej Brytanii Kate Kenyon, do dziś dobry duch Shoeboxa. Przygotowała swój zestaw kosmetyków i zaniosła go do ośrodka, w którym schronienie znalazły kobiety po trudnych doświadczeniach życiowych. Bardzo się zdziwiła jak wiele osób w nim mieszka i jak bardzo potrzebują podstawowych produktów, np. mydeł, past do zębów, antyperspirantów. Dziś Project Shoebox jest bardzo międzynarodowy, bo zbiórkę organizujemy w tym samym czasie w Polsce, UK i w Stanach.

Czy Polska słyszy?

Badania przeprowadzane na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ujawniły, że 24,7% dorosłych Polaków doświadczyła w ciągu swojego życia przynajmniej jednej formy przemocy.

Anna Czerniak, dyrektorka Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Kobylnicy jest zdania, że świadomość społeczna wzrasta, coraz częściej słyszymy i rozumiemy, co się dzieje za ściana u sąsiadów. – Wiemy, że siniaki nie robią się same. Każda osoba, która ma informację o podejrzeniu stosowania przemocy ma obowiązek poinformować o tym fakcie stosowne służby w celu uruchomienia procedury Niebieskiej Karty. Czyli powinna zgłosić to na policje lub poinformować miejscowy ośrodek pomocy społecznej – mówi.

Bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie krzywdzonej oraz uświadomienie jej, że nie jest sama, że są osoby i instytucje, które chcą pomóc. Ośrodki, takie jak ten w Kobylnicy, bardzo często są czynne przez siedem dni w tygodniu. Po pomoc może zgłosić się każdy, prosto z ulicy. Oprócz noclegu, oferują pomoc psychologiczną i prawną.

Gdzie jeszcze jest problem?

Kobiety, które uciekły z domu czasami nie mają ze sobą nic, bo osoby stosujące przemoc np. wszystko im poniszczyły – mówi Anna Czerniak. Podkreśla też, że zdarzają się sytuacje, kiedy rodziny tracą w pożarach dobytki całego życia i wtedy doposażane są we wszytko, począwszy od szczoteczki do zębów i bieliznę. – Takie artykuły jak talerze, sztućce, ale i artykuły higieniczne, przydatne są w sytuacji, gdy panie opuszczają ośrodek, zaczynają kolejny raz, zupełnie od początku, samodzielnie organizować sobie życie.

Magda Owsiana przygotowując się do projektu, z pozostałymi członkiniami komitetu społecznego Project Shoebox: Agatą Frydrychowicz i Alicją Marcinek, rozmawiała z wieloma ośrodkami, które oferują pomoc kobietom w trudnej sytuacji życiowej.

Dowiedziałyśmy się, że taki kosmetyk jest niezbędny do funkcjonowania, ale też, że może być miłym prezentem, czymś, co namaluje uśmiech na twarzy, da radość. Głask, chociaż na chwilę – zapewnia.

 

Jak możesz pomóc?

Do 2 marca w ramach zbiórki publicznej zbierane są artykuły higieny osobistej (mydła, żele pod prysznic, szampony, pasty, szczoteczki do zębów itp.) oraz kosmetyki (balsamy do ciała, dezodoranty, produkty do makijażu itp.). Produkty można wysyłać lub pozostawiać w recepcji firmy Cognifide Polska (ul. Murawa 12-18) w Poznaniu. Bardzo prosimy też o przynoszenie pudełek po butach, tych nigdy za wiele. 8 marca w Dzień Kobiet zebrane artykuły trafią do odbiorców.

Nas zainspirowała historia Kate, bo tak niewiele trzeba, żeby realnie pomóc, wpłynąć na komfort czyjegoś życia. Tutaj każdy pomaga tak, jak może. Niektórzy przynosząc próbki kosmetyków składowane na półkach w łazience, inni robiąc zakupy wkładają do koszyków kilka produktów więcej. I to wszystko jest jak najbardziej w porządku – dodaje Magda Owsiana. Ze względu na tak zróżnicowane potrzeby, możemy do akcji zachęcić naprawdę mnóstwo ludzi. A mam nadzieję, że panie w trudnej sytuacji pomyślą tak: Ktoś mi pomaga, ktoś chce, żeby było mi lepiej, a więc coś znaczę, komuś na mnie zależy. Jeśli gdzieś pojawi się taka refleksja, uznamy, że Shoebox spełnił swoja misję.

Liczby

W poprzednim roku w ramach Project Shoebox zebrane zostało ponad 170 pudełek, wsparliśmy 5 ośrodków i organizacji w 4 polskich miastach.

W tym roku beneficjentami Project Shoebox są Ośrodki Interwencji Kryzysowej w Chybach i Kobylnicy, podopieczne Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka oraz Stowarzyszenia Przeciwko Przemocy „Victoria”. Pomagamy także poznańskiemu Hospicjum Domowemu i jego najbardziej potrzebującym podopiecznym.

 

Partnerzy:

Biura Kantar TNS w Warszawie i Poznaniu

Kantar Millward Brown w Warszawie

Kantar Public w Warszawie

Kantar Media we Wrocławiu

Magnetic Point ze Szczecina

SolSoft z Wrocławia

 

Szczegóły >> https://www.facebook.com/events/448612105553578/

 

Zapraszamy do kontaktu

Magdalena Owsiana

magdalena.owsiana@cognifide.com

 

Dodaj komentarz