fbpx

Sukces studentów AGH na zawodach robotycznych w Kanadzie

Studencki zespół AGH Space Systems reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie odniósł wielki sukces podczas swojego debiutu w międzynarodowych zawodach robotycznych Canadian International Rover Challenge 2023 w Kanadzie. Jak poinformowała uczelnia, krakowscy uczniowie zwyciężyli w aż czterech z pięciu zadań.

Zawody, które odbyły się w miejscowości Drumheller w prowincji Alberta w dniach od 11 do 14 sierpnia, skupiały się na symulacji misji, jakie mogą być wykonywane przez kolonistów na obcych planetach. Studenci korzystali z własnoręcznie skonstruowanego łazika o nazwie “Kalman”.

Z pięciu misji przedstawionych podczas zawodów, krakowski zespół nie odniósł zwycięstwa jedynie w zadaniu “Water Redirection”, które polegało na zmianie istniejącego rurociągu i montażu nowego systemu wodnego. Mimo to uczelnia podkreśliła, że ich wynik w tej kategorii był bliski perfekcji.

W pozostałych misjach, w tym “Search & Rescue”, gdzie chodziło o ratowanie technika i naprawę reaktora, “Traversal+”, który polegał na identyfikacji zapasów po eksplozji, “Land Speculation & Prospecting” z zadaniem badania nowych terenów oraz “Arm Dexterity”, gdzie łazik miał za zadanie zapewnić zasilanie w nowej osadzie, krakowscy studenci okazali się niepokonani.

Spośród 17 uczestniczących zespołów, AGH Space Systems zajął zaszczytne pierwsze miejsce, zdobywając łącznie 394,46 na 550 możliwych punktów. Za krakowską drużyną, na drugim miejscu uplasowała się drużyna Husky Robotics z University of Washington, a podium uzupełnili studenci z Politechniki Łódzkiej – zespół Raptors.

Dodaj komentarz