fbpx

Pochodzący z Polski matematyk i fizyk kwantowy uhonorowany Nagrodą Milnera przez Royal Society

Pochodzący z Polski matematyk i fizyk kwantowy, prof. Artur Ekert z Uniwersytetu Oksfordzkiego, został niedawno wyróżniony prestiżową Nagrodą Milnera przez brytyjskie Royal Society. Jest to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w Europie dla badaczy z dziedziny informatyki.

Profesor Ekert zdobył uznanie za swój “pionierski wkład w komunikację i obliczenia kwantowe”, który, jak podkreśla Uniwersytet Oksfordzki, “przekształcił dziedzinę nauk o informacji kwantowej z niszowej aktywności akademickiej w przedsięwzięcie o istotnym dla przemysłu znaczeniu”. Doroczna Nagroda Milnera, znana także jako Milner Award and Lecture, jest przyznawana od 2012 roku przez Royal Society, za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki przez europejskich badaczy.

W reakcji na otrzymane wyróżnienie prof. Ekert podkreślił, jak satysfakcjonujące jest dla niego docenienie jego pracy nad łączeniem kryptografii z podstawami teorii kwantowej. “Teoria kwantowa niewątpliwie otworzyła liczne nowatorskie drogi, by lepiej zrozumieć i wykorzystywać naturę, w tym informacje” – dodał.

Profesor Ekert odegrał kluczową rolę w rozwijaniu nauk o informacji kwantowej, przekształcając ją z relatywnie mało znanej dziedziny w dynamiczny, interdyscyplinarny obszar badawczy. Jego prace skupiały się przede wszystkim na wykorzystaniu splątania kwantowego w kryptografii kwantowej, pokazując, jak korzystać z fundamentalnych praw fizyki kwantowej, aby zwiększyć bezpieczeństwo przesyłanych informacji.

Nie można także nie wspomnieć o innych ważnych osiągnięciach Ekerta, takich jak pionierskie badania nad uniwersalnością kwantowych bramek logicznych czy tworzenie pierwszych metod stabilizacji i ochrony operacji kwantowych.

W kontekście obecnego zainteresowania technologiami kwantowymi, Ekert zauważa: “Środowisko akademickie, przemysł, agencje rządowe, służby specjalne, dziennikarze, a nawet pies mojego sąsiada (to wyjątkowo bystry pies), wszyscy są całkowicie zafascynowani komputerami kwantowymi i podobnymi koncepcjami”.

Artur Ekert urodził się w 1961 roku we Wrocławiu. Studiował fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie obecnie pełni funkcję profesora fizyki kwantowej.

Warto dodać, że Ekert nie jest pierwszym Polakiem, który zdobył Nagrodę Milnera. W 2018 roku to wyróżnienie przypadło prof. Marcie Kwiatkowskiej.

Otrzymanie przez prof. Ekerta Nagrody Milnera potwierdza, że Polska jest krajem wybitnych uczonych, których prace mają znaczenie na arenie międzynarodowej.

Dodaj komentarz