fbpx

Podważy starą naukę? Biolodzy odkryli kolejny mięsień w ciele

„Nasze odkrycie jest trochę jak odkrycie przez zoologów nowego gatunku kręgowca” – mówią badacze, którzy po raz pierwszy w historii szczegółowo opisali trzeci mięsień żwacza.

Najnowsze odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Bazylei  – dr Szilvii Mezey z University of Basel i prof. Jensa Christophera Türp z Centrum Uniwersyteckiego Medycyny Stomatologicznej w Bazylei nie jest nowe – raczej potwierdza dawne przypuszczenia o trzyczęściowej strukturze mięśnia żwacza.

Badacze po raz pierwszy opisali w tak szczegółowy sposób część dziobastą mięśnia żwacza, która łączy się z wyrostkiem dziobastym żuchwy (częścią kości). Do tej pory podręczniki do anatomii zwykle opisywały dwie przednie części. Trzecia – najdalej schowana, była jedynie przypuszczeniem. Odkrycie było możliwe dzięki rezonansowi magnetycznemu i tomografii komputerowej wykonywanych na żywych osobach, ale pomocne okazały się również badania utrwalonej w formalinie muskulatury szczęki i analizy wybarwionych wycinków tkanek pobranych od zmarłych osób. Jak badacze mogli się przekonać, nowo odkryty mięsień spełnia wiele istotnych funkcji.

Ten głęboki odcinek mięśnia żwacza wyraźnie odróżnia się od dwóch pozostałych warstw pod względem przebiegu i funkcji. Ułożenie włókien mięśniowych sugeruje, że warstwa ta bierze udział w stabilizacji dolnej szczęki. Wydaje się również, że jest to jedyna część żwacza, która może pociągnąć dolną szczękę do tyłu, czyli w kierunku ucha – powiedziała dr Szilvia Mezey.

Część dziobasta mięśnia żwacza została szczegółowo opisana w „Annals of Anatomy” i uzyskała łacińską nazwę – musculus masseter pars coronidea.

W związku z tymi sprzecznymi opisami chcieliśmy ponownie kompleksowo zbadać strukturę mięśnia żwacza. Chociaż ogólnie przyjmuje się, że badania anatomiczne w ciągu ostatnich 100 lat nie pozostawiły kamienia na kamieniu, nasze odkrycie jest trochę jak odkrycie przez zoologów nowego gatunku kręgowca – dodał prof. Türp.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: INTERIA.PL

 

 

 

Dodaj komentarz