fbpx

Przed nami pierwsza pełnia w 2024 roku. Niebo rozświetli Wilczy Księżyc

W czwartek, 25 stycznia warto spojrzeć w wieczorne niebo, gdyś pojawi się na nim pierwsza w 2024  roku pełnia Księżyca. Jest to tak zwany Wilczy Księżyc. Ludowe przekazy wspominają także o Pełni Starego Księżyca lub Pełni Lodowego Księżyca. Gdzie i jak oglądać dzisiejszą pełnię?

Księżyc w całej okazałości ukaże się 25 stycznia o godzinie 18:54. Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, warto, chociaż na chwilę spojrzeć w rozgwieżdżone niebo, aby podziwiać to spektakularne zjawisko.

Podczas pełni Księżyc znajduje się w opozycji do Słońca, czyli kiedy jest po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, dzięki czemu można podziwiać jego oświetloną tarczę w całej okazałości. Pełnia Wilczego Księżyca rozpoczęł się już w środę (24 stycznia), jednak jej kulminacja nastąpi w czwartek (24 stycznia).

Gdzie najlepiej oglądać pełnię Księżyca?

Mamy dobre wieści dla wszystkich fanów astronomicznych zjawisk. Styczniowa pełnia Wilczego Księżyca jest idealnie widoczna we wszystkich zakątkach kraju. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, powinieneś zobaczyć niezwykłą pełnię styczniowego Księżyca, który rozświetli niebo od zmierzchu do świtu. Do obserwacji styczniowej pełni Księżyca nie będzie potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.

Wilczy Księżyc – co to znaczy?

Styczniowa pełnia nazywana jest pełnią Wilczego Księżyca. Czym jest Wilczy Księżyc? Tak określamy pierwszą w roku pełnię Księżyca. Styczniowy Księżyc w pełni miał mieć w sobie magiczną moc, wpływać zarówno na samopoczucie, jak i na plony czy przetwory przygotowywane na zimę.

Zwierzęta w styczniu stają się zazwyczaj bardziej aktywne. Wilcza Pełnia Księżyca swoją nazwę zawdzięcza wilkom, a dokładniej wyciu głodnych wilków, które w styczniu było słychać częściej i podchodziły zdecydowanie bliżej ludzi w poszukiwaniu jedzenia.

Wpływ pełni Księżyca na ludzi

Ludzie od zarania dziejów wierzyli we wpływ Księżyca na ich życie. Uważali, że skoro fazy Księżyca, a zwłaszcza pełnia Księżyca mają wpływ na przyrodę, to muszą mieć również wpływ na ludzi. Dziś naukowcy próbują zbadać, ile w tych wierzeniach jest prawdy, a ile zwykłych przesądów niemających nic wspólnego z rzeczywistością.

Czy zatem faktycznie istnieje związek faz Księżyca z zachowaniem ludzi? Wśród naukowców zdania są podzielone. Z jednej strony istnieją eksperymenty, które wykazują, że mają wpływ i to znaczny, są jednak też wyniki badać przeczące tezie jakoby fazy Księżyca, a zwłaszcza pełnia Księżyca wpływały na nasze życie. Również statystyki pod tym względem są niejednoznaczne.

Jako przykład miasta, które wprowadziło na czas pełni Księżyca dodatkowe patrole, aby zapobiec zwiększonej liczbie napadów i kradzieży, podaje się bardzo często brytyjskie Brighton. Jednak na większą skalę nie udało się znaleźć znaczącej korelacji między fazą naszego satelity a występującymi zdarzeniami o charakterze kryminalnym.

Dodaj komentarz