fbpx

Żywa Biblioteka. Innowacyjny projekt działa już w 50 krajach

Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch na rzecz równości, który stara się zwalczać uprzedzenia i dyskryminację za pomocą siły konwersacji. Łączy społeczności i nabiera rozpędu na całym świecie.

Ten innowacyjny i genialny projekt, działa już w ponad pięćdziesięciu krajach na świecie, w tym w USA, Chinach, oraz kilku krajach europejskich, m.in. Wielkiej Brytanii, Danii czy Polsce.

Żywe Biblioteki celebrują różnice międzyludzkie, łącząc społeczności i zachęcając do lepszego zrozumienia ludzi pochodzących z różnych środowisk. Inicjatywa oferuje potrzebną przestrzeń do niwelowania nieświadomych uprzedzeń I niesprawiedliwych osądów. To tutaj toczą się odważne rozmowy między żywymi “książkami”, a ich wypożyczającymi.

Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem, czy studentem, jedyną kwalifikacją do uczestnictwa w żywej bibliotece jest to, że musisz być istotą ludzką!

W żywej bibliotece uczestnicy wybierają ludzką „książkę” na podstawie tytułu, a następnie odbywają  pełną szacunku i odważną rozmowę o  doświadczeniach związanych z uprzedzeniami,  stereotypami, piętnem lub dyskryminacją. Rozmowa trwa maksymalnie 30 minut.

Uczestnicy wybierają, czy chcą być „książką”, czy „wypożyczającym” i są informowani przez organizatora o ich roli w Żywej Bibliotece. W przypadku „książek” stworzenie tytułu jest procesem twórczym i refleksyjnym oraz służy jako wyzwalacz do rozmowy z ludzkim „wypożyczającym”. Każda osoba, która zostaje “książką”, ma tytuł, np. „Bezrobotny”, „Uchodźca”, „Bipolarny”, ale słuchając jej historii, zdajesz sobie sprawę, jak bardzo nie powinno się oceniać książki (nomen omen!) po okładce.

Następnie uczestnicy są proszeni o ocenę swoich doświadczeń.

 

Poniższy materiał YT jest dostępny tylko w języku angielskim.

 

Źródło: University of Westminster

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

 

One thought on “Żywa Biblioteka. Innowacyjny projekt działa już w 50 krajach

  • 29 stycznia 2022 at 21:06
    Permalink

    To Projekt Wenus w praktyce!!! Nie wiedziałem że takie coś istnieje. Świetna wiadomosć

    Reply

Dodaj komentarz