fbpx

Jak być bardziej świadomym mieszkańcem Ziemi? Oto książki, które wskażą ci drogę

Świadomy człowiek dostrzega o wiele więcej, niż widać gołym okiem. Jednym z ważniejszych aspektów jest świadomość na temat stanu planety, na której żyjemy – naszego jedynego domu. Ludzie świadomi żyją w taki sposób, aby nie szkodzić Ziemi. Warto pogłębiać wiedzę i rozwijać wrażliwość na ten temat. Poniżej przedstawiamy książki, które które nie tylko wskażą jaki obrać kierunek, ala pomogą również odbudować więź z Ziemią i nauczą, jak żyć bardziej świadomie.

„Rozmowy o przyszłości”

Jedno z pytań, które od wieków intryguje i inspiruje ludzkość, to pytanie o przyszłość. Jaki kształt przybierze? Co nam przyniesie? W jaki sposób zmieni nasze życie? W projekcie autorstwa Katarzyny Janowskiej i Grzegorza Jankowicza „Rozmowy o przyszłości”, Olga Tokarczuk zapytana o to, czego obawia się odpowiedziała: – Boję się jakieś globalnej katastrofy klimatycznej. Wydaje mi się, że jesteśmy już blisko tego – przyznała noblistka.

  • Niewielkie zmiany klimatyczne przełożą się na stosunki społeczne i polityczne – mówi pisarka na temat zmian klimatycznych, które błyskawicznie postępują. Dodaje również, że w obecnych czasach trudno jest znaleźć autorytety, których zdaniem można się kierować – Kiedyś bardziej ufałam politykom, mówi. Olga Tokarczuk nie traci jednak nadziei. Przyznaje, że młodzi ludzie charakteryzują się coraz większą świadomość ekologiczną, a międzynarodowe akcje, mające na celu zmniejszenie zużycia plastiku trafiają do coraz większej liczby osób.

„Rozmowy o przyszłości” to cykl spotkań z polskimi i światowymi pisarzami oraz intelektualistami. Partnerami projektu są Festiwal Conrada w Krakowie i dział Kultury Onetu. Przeprowadzone rozmowy zostały opublikowane i są już dostępne w formie książkowej.

W książce oprócz rozmów znajdują się opisy najważniejszych idei i myśli futurologicznych. Autorzy przywołują Olgę Tokarczuk, Stanisława Lema, Yuvala Harariego, Francisa Fukuyamę, Ryszarda Kapuścińskiego czy Michela Houellebecqa by zweryfikować stare prognozy i zbadać nowe koncepcje wizjonerów. Czy rzeczywistość zmierza w tę samą stronę, w którą chciałby iść człowiek? Fascynuje nas sztuczna inteligencja. Niepokoi coraz większe rozwarstwienie ekonomiczne społeczeństw świata. Napawają nadzieją obietnice medycyny.

„4 filary zdrowego życia. Jak zmienić codzienne nawyki, by dłużej żyć i cieszyć się zdrowiem”

Międzynarodowy bestseller, który może odmienić twoje życie. Doktor Rangan Chatterjee na podstawie swojej dwudziestoletniej praktyki lekarskiej doszedł do wniosku, że wiele chorób można wyleczyć, wprowadzając proste zmiany w stylu życia. Jego wykład na TEDx na temat eliminacji chronicznych schorzeń obejrzało ponad 2 miliony osób. Na czym według doktora Chatterjee polega tajemnica dobrego zdrowia?

Odpowiedzialne są za nie nasze codzienne nawyki.

Zdrowie opiera się na 4 filarach – są to relaks, dieta, ruch i sen. Dzięki zmianom w tych obszarach możemy krok po kroku stać się zdrowsi oraz szczęśliwsi. Ta książka dostarczy ci przystępnych rad, jak złe nawyki zastąpić dobrymi, a przez to odzyskać równowagę organizmu i zmniejszyć podatność na choroby.

Liczy się każda drobna zmiana.

„Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce”

Nowe, poszerzone wydanie najlepiej sprzedającej się polskiej książki o minimalizmie.

  • MNIEJ przedmiotów to WIĘCEJ wolności.
  • MNIEJ zakupów to WIĘCEJ czystego powietrza na naszej PLANECIE.
  • MNIEJ rzeczy to WIĘCEJ spokoju i radości z tego, co już masz.
  • MNIEJ toksycznych relacji to WIĘCEJ czasu dla siebie i najbliższych.

Czy wiesz, że na kolejną bluzkę z wyprzedaży musisz pracować nawet kilka godzin? A przecież naukowcy udowodnili, że gromadzenie rzeczy, kupowanie „w nagrodę za ciężki dzień” nie uszczęśliwia nikogo na dłużej. Na dodatek nasze niepotrzebne zakupy nakręcają produkcję i zagrażają życiu na Ziemi.

Poznaj zaskakująco prosty i konkretny pomysł, jak pozbycia się tego, co Cię przytłacza. Zacznij od drobnych zmian, małych bastionów chaosu: szafki z przyprawami, szuflady z biżuterią. W książce znajdziesz łatwy do wdrożenia 21-dniowy plan zmiany nawyków, a dodatkowo szczegółową listę kolejnych działań oraz spis miejsc, do których oddasz zbędne rzeczy. Przekonaj się, że mniej znaczy więcej. Podejmij wyzwanie minimalizmu.

Katarzyna Kędzierska to autorka największego w Polsce bloga o minimalizmie Simplicite.pl i projektu SzafaMinimalistki.pl, prawniczka, praktyk biznesu. Jej przemyślany, przyjazny przewodnik po sztuce prostego życia jest wynikiem wieloletnich doświadczeń i poszukiwań.

„Sekretne życie drzew”

W duchu zainteresowania naszą planetą warto również sięgnąć po bestsellerową pozycję autorstwa niemieckiego leśnika – „Sekretne życie drzew”.

Od ponad 20 lat Wohlleben pracuje w Zarządzie Lasów Państwowych w Niemczech, zajmując się tzw. lasami pierwotnymi i wprowadzaniem w życie nowych zasad leśnictwa, opartych na ekologicznych, a jednocześnie ekonomicznych podstawach. O drzewach i życiu lasu pisze z niesamowitą wręcz pasją i ogromną wiedzą, opartą o badania naukowe i wieloletnią praktykę. Jednak to, co najbardziej uderza czytelnika, to miłość, jaką autor darzy drzewa.

Czytamy o tym, jak drzewa czują i jak się porozumiewają, jak otaczają opieką swoje potomstwo i sąsiadów, jak potrafią tworzyć przyjacielskie komuny i wspierać się w potrzebie, tworzyć sojusze z innymi organizmami i zwalczać wrogów.

Czytając tę książkę uświadamiamy sobie, jak mało wiemy o tych organizmach, bez których nie bylibyśmy w stanie żyć. Jak wiele im zawdzięczamy i jak mało się o nie troszczymy.

Po olbrzymim sukcesie wydawniczym autor napisał kolejne książki poświęcone naturze: „Duchowe życie zwierząt” oraz „Nieznane więzi natury”.

„Bez resztek. Kuchnia Zero Waste, czyli nie wyrzucaj pieniędzy i jedzenia”

Czy wiesz, że wyrzucamy 30 proc. naszych zakupów spożywczych? Najwięcej marnujemy pieczywa, wędlin, owoców, warzyw, nabiału. Jest jednak sposób, żeby temu przeciwdziałać! Kuchnia zero waste.

Przyjrzyj się temu, co twoim zdaniem nie nadaje się do zjedzenia, i przekonaj się, jak zdrowo i naprawdę pysznie możesz to wykorzystać w kuchni. Wykorzystaj, nie marnuj!

Gotowanie zero waste to smaczne jedzenie, oszczędność, ekologia i brak wyrzutów sumienia! Bo wyrzucanie jedzenia to nie tylko problem etyczny, ale również strata pieniędzy.

Jagna Niedzielska, szefowa kuchni i doradca kulinarny, odpowiada na pytania, jak robić zakupy, jak przechowywać żywność, jak gotować z resztek, a co rzeczywiście należy wyrzucić. Kuchnia zero waste to nie tylko gotowanie, ale sposób na życie.

Warto wiedzieć, że kupując tę książkę, wspierasz Banki Żywności.

„Styl życia Zero Waste. Śmieć mniej, żyj lepiej”

Wszystko, co chcesz wiedzieć o ekologicznym stylu życia.

Czy masz czasami wrażenie, że wokół ciebie panuje wieczny bałagan i część przedmiotów, które cię otaczają, są zbędne? Czy znasz to poczucie winy, gdy po rodzinnym obiedzie zostaje mnóstwo resztek, które lądują w koszu?

„Styl życia Zero Waste” to praktyczny poradnik, który podpowie, co zrobić, aby żyć oszczędniej, produkować mniej odpadów, nie tracąc na wygodzie i zyskując przy tym więcej czasu na cieszenie się życiem.

Amy Korst, która ekologiczny styl życia opanowała do perfekcji, radzi, jak ograniczyć produkcję śmieci w każdym pomieszczeniu w domu, pracy, samochodzie, a także w podróży.

„Terra insecta. Planeta owadów”

Warto sięgnąć również po pozycję Anne Sverdrup-Thygeson – „Terra insecta. Planeta owadów”. To fascynująca opowieść o stworzeniach, które rządzą światem. Są małe, zgrabne i wyjątkowo uparte, a na dodatek… ratują nam życie. I to każdego dnia!

Chociaż wiele owadów to drapieżniki lub pasożyty, większość z nich odżywia się pokarmem roślinnym – w formie sałatki, a więc żywych roślin, albo kompostu.

Dieta sałatkowa ma wiele niuansów – owady mogą zjadać nektar i pyłek, nasiona lub samą roślinę. Może to być jednocześnie korzystne dla rośliny – prowadzić do zapylania lub rozsiewania nasion. Owady i rośliny rozwijały się w tandemie przez 120 milionów lat. Często są od siebie wzajemnie zależne, lecz odbywa się między nimi również nieustanny wyścig, w którym obie strony starają się uzyskać dla siebie jak największe korzyści. Ten ambiwalentny stosunek doprowadził do najdziwniejszych sposobów ich wzajemnego współżycia.

Fragment książki „Terra insecta. Planeta owadów” jest dostępny TUTAJ.

„Szympansy z azylu Fauna. O przetrwaniu i woli życia”

 

Zmiana naszej świadomości ekologicznej zachodzi w ostatnich latach nie tylko odnośnie zagrożeń, ale także w postrzeganiu samych siebie i naszego miejsca w świecie. Uczymy się inaczej patrzeć na zwierzęta. Andrew Westoll napisał znakomitą książkę, która pozwala wejrzeć głębiej w fascynujący umysł i psychikę szympansów, a dzięki temu – paradoksalnie – poznać nam lepiej samych siebie.

„Szympansy z azylu Fauna. O przetrwaniu i woli życia” zachęca do bardziej humanitarnego podejścia do świata oraz istot, z którymi go współdzielimy.

Z niekompletnej dokumentacji medycznej wynika, że Tom przez ponad trzydzieści lat przeszedł co najmniej sześćdziesiąt trzy biopsje wątroby, szpiku i węzłów chłonnych, został zarażony wirusem HIV i wirusem zapalenia wątroby, a przytomności pozbawiono go trzysta sześćdziesiąt dziewięć razy.

Niewiele lepiej wyglądają karty medyczne Regisa, cukrzyka, który nie chce przyjmować insuliny, Sue Ellen, której w młodości młotkiem wybito zęby, cierpiącej na klaustrofobię Pepper i Chance, która pierwsze pięć lat życia spędziła w kompletnej izolacji. Łączy je to, że wszystkie mają poważne zaburzenia psychiczne. I to, że wszystkie znalazły schronienie na farmie Glorii Grow.

Zaczęło się pod koniec lat 90., kiedy przed siedzibą fundacji Fauna zaparkował czarny pick-up holujący zwykłą przyczepę dla koni. W środku znajdowało się kilka szympansów, dla których był to kres długiej i trudnej podróży. Aż do tego dnia stanowiły własność Uniwersytetu Nowojorskiego, gdzie były obiektami eksperymentów biomedycznych. Wydarte matkom tuż po urodzeniu, trzymane w ciasnych klatkach, poddawane inwazyjnym operacjom, badaniom neurologicznym i toksykologicznym nigdy nie odzyskają pełnej sprawności, ale w azylu Fauna w spokoju dochodzą do siebie…

„Szympansy z azylu Fauna. O przetrwaniu i woli życia”[RECENZJA]

„Ekoszafa. Ubieraj się dobrze”

Jeśli chcesz zmienić świat na lepsze, zacznij od własnej szafy.

Elizabeth L. Cline – dziennikarka, fashionistka i ekspertka w dziedzinie ubrań – prezentuje przejrzysty przewodnik po etycznej i ekologicznej modzie, w którym podpowiada, jak stworzyć wspaniałą pod każdym względem garderobę.

„Ekoszafa” to coś więcej niż tylko poradnik mody. To manifest, wezwanie do czynu, apel o zainicjowanie zmian w funkcjonowaniu jednej z najbardziej szkodliwych branż na świecie – branży mody. Cline bierze pod lupę przemysł odzieżowy. Podpowiada, jak wyzwolić się z trybów fast fashion, jak od nowa pokochać, szanować i rozumieć modę – bez obciążania środowiska i sumienia, a zarazem bez szkody dla własnego stylu. Z tej książki dowiemy się, gdzie i w jaki sposób powstają nasze ubrania oraz jak dołączyć do międzynarodowego ruchu społecznego modowych rewolucjonistów.

 

 

Dodaj komentarz