fbpx

Powstała najdokładniejsza mapa wszechświata i to w 3D

20 lat – tyle zajęła analiza 4 milionów galaktyk i kwazarów. Astrofizycy z 30 różnych instytucji naukowych połączyli siły i stworzyli trójwymiarową mapę wszechświata. To jedna z najbardziej dokładnych i kompletnych makiet obrazujących historię powstawania kosmosu.

Podczas jej tworzenia eksperci bazowali na przeglądach SDSS/eBOSS. Informacje te zbierane były przez 6 kolejnych lat, za pomocą optycznego teleskopu zlokalizowanego w USA w stanie Nowy Meksyk. Dzięki analizie pomiarów zmian gęstości w rozkładzie galaktyk udało się ustalić wiek wszechświata oraz podzielić jego historię na okresy.

Wszechświat trwa nieustannie od 13,8 mld lat i pomimo, że dzieje jego początków zostały przez naukowców zbadane, to największym problemem było ustalenie co działo się z nim w trakcie środkowych 11 mld lat. Tę ogromna lukę wypełnią innowacyjne mapy 3D.

– Przez ponad 5 lat nieprzerwanych obserwacji zdołaliśmy wypełnić tę lukę i zdobyte przez nas dane są niezwykłym postępem wiedzy kosmologicznej w tej dekadzie – stwierdził w informacji dla prasy.- mówił o projekcie Kyle Dawson z Uniwersytetu Stanowego w Utah.

Za stworzeniem mapy stoją znamienici naukowcy z całego świata, którzy przez lata dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, żeby przybliżyć nas do tego co niezbadane. Podczas tworzenia projektu naukowcy po praz pierwszy zastosowali metodę wykorzystującą „ciała niebieskie” do przewidywania rozkładu materii nawet w bardzo odległych częściach wszechświata.

Na zdjęciu przedstawiającym mapę widać włókna materii i puste przestrzenie definiujące wszechświat w jego początkach, gdy miał tylko 380 tys. lat.  Na czerwono zaznaczono natomiast części pochodzące z okresu sięgającego 6 mln lat temu. Najmłodsze z galaktyk oznaczone są kolorem niebieskim.

Oprócz samej historii tworzenia się wszechświata mapa pokazuje, że proces rozszerzania się bezkresu z czasem przyspieszył do tempa, które utrzymuje po dziś dzień. Podczas nad projektem 3D naukowcy odkryli także pewne rozbieżności pomiędzy tym co wiemy już na temat rozszerzania się kosmosu, a tym co we wszechświecie miało miejsce naprawdę.

Stworzona dzięki międzynarodowej współpraca mapa 3D oprócz walorów edukacyjnych, pomoże jeszcze lepiej zbadać tajemnice kosmosu, którego jesteśmy częścią i być może pozwoli na wysnucie prognoz co stanie się z naszą planetą w przyszłości.

Opracowanie: Kasia Maj

Źródło:  focus.pl

 

Dodaj komentarz