fbpx

Korea Południowa zakazała produkcji i sprzedaży psiego mięsa

Pomimo że tylko niewielki odsetek mieszkańców Korei Południowej spożywa psie mięso, to od długiego czasu ten tradycyjny zwyczaj jest ostro krytykowany przez media zagraniczne oraz obrońców praw zwierząt. W ostatnich latach również młodsze pokolenia Koreańczyków dołączyły do tych, którzy domagają się wprowadzenia zakazu. W ubiegłym tygodniu Parlament wysłuchał apeli i podjął decyzję o znaczeniu historycznym. Uchwalono ustawę z ogromną przewagą 208 głosów za, przy braku głosów przeciw, zakazującą produkcji i sprzedaży psiego mięsa.

Zgodnie z nowym prawem, które zacznie obowiązywać od 2027 roku, zostanie zakazana hodowla, ubój oraz sprzedaż psiego mięsa przeznaczonego do konsumpcji przez ludzi.

Za naruszenie tego prawa grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 3 lat, ale sam akt spożywania psiego mięsa nie będzie miał konsekwencji prawnych. Według informacji Ministerstwa Rolnictwa, Żywności i Wsi, w lutym 2022 roku istniało 1 156 gospodarstw hodujących psy na mięso i 34 rzeźnie. Aktywiści oraz rolnicy twierdzą, że co roku zabijanych jest setki tysięcy psów na mięso. Dlatego też nowe prawo zostanie wprowadzone dopiero w 2027 roku, a trzyletni okres karencji ma dać branży czas na przygotowanie się do zaprzestania działalności.

Projekt ustawy przewiduje wsparcie dla hodowców psów i innych osób związanych z tą branżą w procesie zamknięcia swoich przedsiębiorstw i przejścia na alternatywne rozwiązania. Szczegóły tej współpracy zostaną ustalone przez rządowych urzędników, rolników, ekspertów i działaczy.

Badania przeprowadzone w 2023 roku przez organizację zajmującą się prawami zwierząt, Korea Humane Society International oraz agencję badawczą NielsenIQ, wykazały społeczne poparcie dla zakazu produkcji i spożywania mięsa psów. 57 procent z 1,5 tysiąca respondentów opowiedziało się za wprowadzeniem tego zakazu. Ponad 86 procent dorosłych ankietowanych stwierdziło, że nie ma zamiaru w przyszłości jeść psów, niezależnie od swojej wcześniejszej historii spożycia mięsa tych zwierząt. Jednak co trzeci Koreańczyk wciąż sprzeciwia się zakazowi, nawet jeśli sam nie spożywa psiego mięsa.

Według danych z 2022 roku, w całym kraju hodowanych jest ponad pół miliona psów na mięso, a sprzedaje się je w 1,6 tysiąca restauracji. Niektórzy rolnicy są niezadowoleni z decyzji rządu i planują złożyć petycję do Koreańskiego Trybunału Konstytucyjnego oraz zorganizować demonstracje.

Źródło: theguardian.com

Dodaj komentarz