fbpx

Jak działa psychoterapia online?

Psychoterapia online nie jest gorszą alternatywą dla sesji prowadzonych w gabinecie. To nowy sposób organizowania spotkań z psychologiem. Pozwala skorzystać ze wsparcia wszystkim tym, którzy ze względu na obowiązki, pracę czy miejsce zamieszkania nie mają możliwości uczestniczenia w sesjach stacjonarnych. Co ważne – terapia online nie odbiega skutecznością od tradycyjnej formy, a niekiedy okazuje się bardziej skuteczna.

Jak psychoterapeuta online prowadzi sesje?

Psychoterapia może być prowadzona przez internet w trybie wideokonferencji, czatu oraz korespondencji e-mail. Żaden z tych trybów nie jest mniej lub bardziej skuteczny. To, jak zdecydujesz się rozmawiać o swoich problemach, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb. Najskuteczniejszą formą terapii jest więc ta, która pozwala Ci się najpełniej otworzyć: https://www.twojpsycholog.online/nasze-specjalizacje/psychoterapeuta-online.

Konsultacje w formie wideokonferencji

Psychoterapia prowadzona w formie wideokonferencji przypomina w największym stopniu sesje w gabinecie. To dlatego, że widzisz się i słyszysz z psychologiem w czasie rzeczywistym. Wszystko to umożliwia wirtualny pokój, do którego dostęp zyskasz tuż przed sesją, klikając w link przesłany przez psychologa.

Jeśli dla otwarcia się i zbudowania zaufania potrzebujesz kontaktu face-to-face – to ta forma sesji będzie dla Ciebie najbardziej pomocna.

W przeciwieństwie do tradycyjnej terapii – w tym wypadku przebywasz w dobrze znanym Ci otoczeniu własnego domu. Czujesz się komfortowo i bezpiecznie, a przez to łatwiej Ci szczerze mówić o trudnościach, z którymi się mierzysz.

Konsultacje w formie czatu

Jeśli jesteś osobą rozpoznawalną, zajmujesz stanowisko urzędowe, czujesz się niekomfortowo podczas rozmowy twarzą w twarz albo wstydzisz się warunków, w jakich żyjesz – sesje w formie czatu będą bardziej odpowiednie. Zagwarantują Ci pełną anonimowość i komfort.

Choć psycholog nigdy nie ocenia Ciebie, Twoich zachowań czy sytuacji, w jakiej się znajdujesz – to masz prawo się bać, wstydzić i krępować. Sesje w formie czatu online na żywo sprawią, że wszystkie te niewspierające uczucia nie będą zaburzały drogi ku odzyskiwaniu równowagi psychicznej.

Konsultacje w formie korespondencji e-mail
Szczere rozmawianie o emocjach i intymnych sferach życia może być wyzwaniem. Chwile ciszy, jakie zapadają po tym, jak psycholog zada pytanie, mogą być krępujące na tyle, że aby je zagłuszyć – odpowiesz cokolwiek, byle tylko przerwać milczenie. To nie służy przywracaniu balansu emocjonalnego.

Jeśli potrzebujesz dłuższej chwili na to, by zastanowić się nad tym, co tak naprawdę czujesz albo z większą swobodą wyrażasz emocje na piśmie niż w mowie – bardziej odpowiednim trybem sesji będzie korespondencja e-mail.

Takie sesje przypominają pisanie tradycyjnych listów. Z tym wyjątkiem, że na odpowiedź czekasz nie dłużej niż dwie doby. Wiadomość możesz odczytać o każdej porze dnia lub nocy – dokładnie wtedy, kiedy masz chwilę, by pobyć sam na sam ze sobą, własnymi myślami i emocjami.
Czy psychoterapia online jest skuteczna?
Do sesji prowadzonych w trybie online początkowo sceptycznie nastawieni byli sami psychologowie. Obawiali się, że nie mając bezpośredniego kontaktu z pacjentem, nie będą w stanie udzielić mu takiej pomocy, jakiej potrzebuje.

Jak jednak udowodniły badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurychu – terapia online jest skuteczniejsza od jej tradycyjnej formy. W eksperymencie podzielono 62 osoby zmagające się z depresją na leczonych stacjonarnie i przez internet. Już po trzech miesiącach okazało się, że w pierwszej grupie wyzdrowiało 47% osób, podczas gdy w drugiej – aż 57%.

Ten wynik to efekt prowadzenia terapii w dobrze znanym otoczeniu, które zapewnia poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Łatwiej jest się skupić na emocjach i analizowaniu przyczyn problemu, gdy nie ma wokół wielu rozpraszających bodźców, jak zapach nowej przestrzeni czy obco wyglądające przedmioty.

Dodaj komentarz