fbpx

Polska buduje swój komputer kwantowy

Ministrowie odpowiedzialni za cyfryzację i naukę złożyli podpisy pod Europejską Deklaracją w sprawie Technologii Kwantowych, znaną jako Quantum Pact, co oznacza włączenie Polski do grona państw pracujących nad stworzeniem sieci kwantowych komputerów. Jedno z takich urządzeń budowane jest w Poznaniu.

Dzięki swoim unikatowym właściwościom komputery kwantowe mają szansę zrewolucjonizować przetwarzanie danych poprzez umożliwienie wykonywania operacji obliczeniowych na podstawie prawa mechaniki kwantowej. Dzięki temu możliwe będzie rozwiązanie zagadek, które są obecnie poza zasięgiem możliwości konwencjonalnych komputerów.

Dotychczas urządzenia te znajdowały się głównie w laboratoriach największych firm technologicznych, ale sytuacja może ulec zmianie dzięki podpisaniu przez Polskę Quantum Pact.

W ramach inicjatywy EuroHPC JU mającej na celu rozwój obliczeń wielkiej skali w Europie, Polska rozpoczęła prace nad własnym komputerem kwantowym. System ten powstaje w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, a jego budowa jest finansowana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Minister nauki Dariusz Wieczorek potwierdził, że prace nad urządzeniem trwają i będą kontynuowane dzięki dalszemu wsparciu finansowemu.

Chociaż szczegółowe parametry polskiego komputera kwantowego opartego na technologii pułapek jonowych nie zostały jeszcze ujawnione, wiadomo, że urządzenie będzie służyć celom badawczym i rozwojowym. Ma być dostępne dla naukowców, przemysłu oraz sektora publicznego, co stanowi ważny krok w kierunku integracji Polski z europejską siecią superkomputerową.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Dodaj komentarz