fbpx

Studenci UW Mistrzami Europy w Programowaniu Zespołowym

Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego okazali się niepokonani, zdobywając pierwsze miejsce i złote medale podczas pierwszych Akademickich Mistrzostw Europy w Programowaniu Zespołowym (EUC 2024). Ekipa z Uniwersytetu Wrocławskiego uplasowała się na piątym miejscu, natomiast zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego zajął ósmą pozycję.

Turniej zakończył się w Pradze (Czechy) w niedzielę, jak poinformowano na stronie internetowej Fundacji Rozwoju Informatyki.

Te mistrzostwa są elementem globalnych Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, które są najdłużej organizowanym i najbardziej renomowanym konkursem programistycznym na świecie, datowanym od 1977 roku.

Według informacji podanej przez FRI, w tegorocznej edycji mistrzostw udział wzięło 52 zespoły z czołowych europejskich uczelni technicznych z czterech różnych regionów: południowo-wschodniego, środkowoeuropejskiego, północno-zachodniego i wschodniego, reprezentujących Europę z wyłączeniem Białorusi i Rosji. Po regionalnych eliminacjach, które odbyły się jesienią, do finału w Pradze zakwalifikowały się 13 najlepszych drużyn z każdego regionu, z zastrzeżeniem, że z jednej uczelni mogła awansować tylko jedna drużyna, chyba że specjalne regulacje pozwalały na więcej.

Zwycięzcy, czyli studenci z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego – Arkadiusz Czarkowski, Bartłomiej Czarkowski i Tomasz Nowak – rozwiązali 9 z 11 zadań zaproponowanych przez organizatorów.

Pozostałe miejsca na podium oraz w rankingu były przyznawane na podstawie liczby rozwiązanych zadań i czasu potrzebnego na ich rozwiązanie.

Na drugim i trzecim miejscu, zdobywając srebrne medale, uplasowały się drużyny z Uniwersytetu w Zagrzebiu oraz Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki. Brązowe medale przypadły ekipom z Uniwersytetu Loránda Eötvösa, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz École Normale Supérieure de Paris. Zespół Uniwersytetu Jagiellońskiego zajął ósme miejsce, rozwiązując osiem zadań.

Wsparcie dla drużyny Uniwersytetu Warszawskiego zapewnili dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki, Fundacja Rozwoju Informatyki, Atende S.A., Huawei Research Center in Warsaw oraz byli zawodnicy, którzy organizowali regularne treningi. W czasie turnieju wsparcie naukowe i organizacyjne drużynie udzielili profesorowie Krzysztof Diks, Jan Madey, doktorant Kacper Kluk oraz kierownik organizacyjny Rafał Sikorski.

Dodaj komentarz