fbpx

W stołecznym zoo wykluły się pisklęta gatunku zagrożonego wyginięciem

Ptaki, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zwykłymi kaczkami, są w rzeczywistości rzadkimi malajkami — gatunkiem ptaka wodnego zagrożonym wyginięciem, zamieszkującym głównie południowo-wschodnie Indie oraz południowo-wschodnią Azję.

Znaczące, negatywne przemiany w ich naturalnym środowisku, połączone z kłusownictwem, spowodowały gwałtowny spadek ich populacji. W 2002 roku liczbę tych ptaków szacowano na jedynie 800 osobników. Chociaż w ogrodach zoologicznych malajki są objęte programem hodowlanym EEP, ich liczebność w tych miejscach jest również niska — informuje warszawskie zoo.

Dodatkowo warszawskie zoo podkreśliło, że jest to pierwszy raz, gdy malajki wykluły się nie tylko w ich ogrodzie, ale w ogóle w Polsce. W skali europejskiej jest to również rzadkość, gdyż z 25 ogrodów zoologicznych hodujących malajki, tylko w dwóch udało się w tym roku uzyskać pisklęta.

Malajka jest dużym ptakiem wodnym należącym do rodziny kaczkowatych (Anatidae). Typowo spotykana w północno-wschodnich Indiach oraz południowo-wschodniej Azji, żywi się w rzekach, strumieniach i bagnach w terenach leśnych. Aktywność tych ptaków skupia się głównie o świcie i zmierzchu. Wybierają one na gniazda dziuple lub wydrążone doły w ziemi.

Z powodu zmniejszania się zalesionych obszarów w Azji Południowo-Wschodniej, populacja malajki maleje. W 2002 roku populację oszacowano na 800 osobników, z czego 200 przebywało w Laosie, Tajlandii, Wietnamie i Kambodży, 150 w Indonezji i 450 w Indiach. Malajka została ujęta w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych jako gatunek zagrożony (kategoria EN).

Dodaj komentarz