fbpx

W nocy z 30 na 31 sierpnia kumulacja Niebieskiego Księżyca i superpełni

W nocy z 30 na 31 sierpnia na niebie będzie można podziwiać wyjątkowy spektakl astronomiczny — superpełnię. Ten fenomen, kiedy Księżyc znajduje się wyjątkowo blisko Ziemi, sprawia, że wydaje się on większy i przybiera barwę bardziej pomarańczową niż zwykle. Co ciekawe, będzie to druga pełnia obserwowana w sierpniu, zjawisko to nazywane jest Niebieskim Księżycem.

Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego, tłumaczy, że “to, z czym będziemy mieli do czynienia w nocy z 30 na 31 sierpnia, to złożenie kalendarza księżycowego, astronomicznego, z kalendarzem urzędowym”.

O superpełni mówimy, gdy Księżyc znajduje się w odległości około 360 tys. km od Ziemi. W przypadku najbliższej superpełni ta odległość wynosi dokładnie 357 344 km. Przeciwnie, podczas minipełni odległość ta zwiększa się do około 405 tys. km. Ta zmienność odległości wynika z faktu, że Księżyc porusza się po orbicie eliptycznej, a nie kołowej.

Jednak to, co wyróżnia sierpniowy Niebieski Księżyc, to fakt, że obie pełnie w tym miesiącu są superpełniami. Co więcej, chociaż może się to wydawać mylące, w rzeczywistości Księżyc nie zmienia swojej barwy na niebieską podczas tego zjawiska.

Jabłeka dodaje, że percepcja wielkości Księżyca w trakcie wschodu i zachodu jest efektem błędu percepcyjnego. Kiedy obserwujemy Księżyc w otoczeniu zabudowań czy wzniesień, wydaje się on nam większy. “Na ciemnym niebie będzie wydawał się nam mniejszy”, zaznacza specjalista.

Niebieski Księżyc, czyli zjawisko występowania dwóch pełni w jednym miesiącu kalendarzowym, zdarza się rzadko, a to z powodu cyklu lunacyjnego trwającego 29,5 dnia.

Dla wszystkich miłośników astronomii i pięknych widoków na niebie, nocy z 30 na 31 sierpnia nie można przegapić. To wyjątkowy moment, gdy możemy podziwiać dwa rzadkie zjawiska jednocześnie: superpełnię i Niebieski Księżyc. O ile pogoda dopisze i niebo nie będzie zachmurzone, Księżyc będzie widoczny przez całą noc.

Dodaj komentarz