fbpx

Płacą 200 dolarów miesięcznie za wynajem mocy twojej karty graficznej

W ostatnich latach technologia sztucznej inteligencji (AI) zdobywa coraz większe uznanie. Za jej pomocą można przewidywać prognozy pogody, diagnozować choroby czy polepszać działanie naszych urządzeń. Jednak czy wiedziałeś, że twoja karta graficzna może przyczynić się do rozwoju tej dziedziny i przy okazji przynieść ci dodatkowy dochód?

Od wydobycia kryptowalut do obliczeń AI

Kiedy rynek wydobycia krypto doznał spadku, wielu uważało, że rynek zaleją tanie, używane karty graficzne. To jednak nie miało miejsca. Właściciele kart zorientowali się, że mogą one służyć innej, ważnej przyszłościowej funkcji — obliczeniom dla projektów AI.

Duże projekty AI, takie jak Bing Chat czy DALL-E, potrzebują ogromnej mocy obliczeniowej. To stworzyło rynek wynajmu mocy obliczeniowej, na którym możesz teraz zarobić, jeśli posiadasz odpowiedni sprzęt.

Jak zostać hostem mocy obliczeniowej?

Zarabianie na wynajmie mocy obliczeniowej do zastosowań AI wymaga pewnych inwestycji i przygotowań:

 • Podłączenie: Gigabitowe łącze internetowe i statyczny adres IP.
 • Zasilanie: Nieprzerwane zasilanie (UPS), ponieważ systemy muszą działać non-stop.
 • Sprzęt: Karta graficzna podłączona za pomocą interfejsu PCIe 3.0 x16 (lub 4.0 x8) z przynajmniej 16 GB pamięci RAM dla każdej karty. Dodatkowo, 8-wątkowy procesor o taktowaniu co najmniej 3 GHz, oraz dysk SSD o pojemności co najmniej 512 GB.
 • Oprogramowanie: System Linux i odpowiednie oprogramowanie do obliczeń AI.

Potencjalne zyski

Zależnie od modelu karty graficznej, możesz liczyć na różne stawki. Oto przykładowe zarobki miesięczne opublikowane przez serwis TensorDock:

 • A100 80GB – $600
 • GeForce RTX 4090 – $200
 • GeForce RTX 3080 Ti – $100
 • Karty GeForce GTX z co najmniej 8 GB VRAM – $20

Aby to postawić w perspektywie, posiadacz karty GeForce RTX 4090 mógłby zarobić nieco poniżej $7 dziennie. Choć może to nie brzmieć imponująco, zawsze jest to dodatkowy strumień dochodu, zwłaszcza dla tych, którzy już posiadają odpowiedni sprzęt.

Podsumowanie

Technologia AI nie jest już tylko przyszłością — jest teraz. Jeśli posiadasz odpowiedni sprzęt, możesz przyczynić się do jej rozwoju i przy okazji zarobić. W dzisiejszych czasach dodatkowy strumień dochodu zawsze się przyda.

One thought on “Płacą 200 dolarów miesięcznie za wynajem mocy twojej karty graficznej

 • 28 sierpnia 2023 at 18:22
  Permalink

  Jesli chodzi o Polskę to koszty samej energii elektrycznej są wyższe od potencjalnego zarobku.

  Reply

Dodaj komentarz