fbpx

W bajce “Tomek i przyjaciele” pojawi się nowy, autystyczny przyjaciel

W nowej serii animowanego serialu “Tomek i przyjaciele”  po raz pierwszy pojawi się postać z autyzmem — zapowiadają twórcy serialu. Według organizacji National Autistic Society UK jest to “niezwykły moment”.

Bruno znajduje się na końcu pociągu, co daje mu “unikalną perspektywę patrzenia na świat”. Nowa postać uwielbia harmonogramy, rutynę, rozkład jazdy i “kiedy wszystko idzie zgodnie z planem”. Potrafi zasygnalizować innym postaciom, kiedy jest przytłoczony, zmartwiony lub podekscytowany poprzez “trzepotanie drabinami”. Ma też latarnię, która “wskazuje jego stan emocjonalny”. Czasami zakłada ochraniacze na uszy, kiedy jest głośno. — poinformowali producenci serialu “Tomek i przyjaciele”.

Głos Bruna podkłada postać z autyzmem

Pojazd o imieniu Bruno jest pierwszą postacią z autyzmem w historii tego serialu. Jego głos będzie podkładał 9-letni, autystyczny aktor Elliott Garcia z Reading w Wielkiej Brytanii. Amerykańska firma Mattel, która w 2011 roku nabyła prawa do produkcji zabawek z serialu, przekazała, że Bruno “starannie odzwierciedla cechy i preferencje niektórych osób z autyzmem”.

By osiągnąć oczekiwany efekt, podjęto współpracę z takimi organizacjami jak Autistic Self Advocacy Network i National Autistic Society UK (NAS UK), które pomogły obsadzić Garcię w roli Bruna i wprowadzić postać do serialu, który jest popularny wśród wielu autystycznych dzieci.

“Niezwykły moment” w serialu “Tomek i przyjaciele”

Twórcy serialu podjęli w ostatnich latach kroki mające na celu urozmaicenie postaci, wprowadzając więcej kobiet i etnicznie zróżnicowanych pociągów, które pochodzą m.in. z Kenii, Indii, czy Chin. Bruno pojawi się w odcinkach nowej serii serialu “Tomek i przyjaciele”, której emisję w UK zapowiedziano na koniec września.

Jak przekazała organizacja National Autistic Society UK, “włączenie postaci do serialu to niezwykły moment dla 700 tys. dorosłych i dzieci z autyzmem w całym kraju”. “Ważne jest, by dzieci nieautystyczne zobaczyły i zrozumiały, jak to jest być osoba autystyczną” — podkreśla Tom Purser, jeden z jej szefów.

Źródło: theguardian.com

Dodaj komentarz