fbpx

Kanadyjka urodzona bez rąk i nóg stała się gwiazdą CrossFitu. Kiedy niemożliwe staje się możliwe

30-letnia Lindsay Hilton z Halifax, która urodziła się bez rąk i nóg zaczęła trenować CrossFit we wrześniu 2016 roku, kiedy po wygranej w konkursie na burpee (ćwiczenie polegające na wykonaniu przysiadu, następnie wyrzuceniu nóg do tyłu w podporze przodem, powrocie nóg do przysiadu i wyskoku w górę z klaśnięciem) dostała w nagrodę bezpłatne członkostwo.

Film, pokazujący jej trening na FB ma ponad 6 mln wyświetleń. Hilton używa w nim łańcuchów i pasków na rzepy do podnoszenia sztang i podciągania się.  Widać na nim, jak niesie sztangę na ramionach i stawia kilka kroków. Następnie, jej opiekunka pomaga jej zdjąć rzepy i sztangę, a sama Hilton przystępuje do zrobienia burpees, za każdym razem przeskakując nad swoją sztangę. Później, znowu zakłada rzepy i łańcuchy, by móc wykonać serię podciągnięć na drążku.

 

Lindsay, choć urodziła się bez rąk i nóg, jest aktywna przez prawie całe swoje życie. W szkole średniej zaczęła grać w piłkę, później spróbowała także hokeja i rugby, które nadal uprawia.

Jedna z przyjaciółek Hilton nagrała wideo na jej prośbę Hilton. Chciała ona sprawdzić na nim swoją formę.

Hilton opowiada „Washington Post”, że nie myślała o byciu inspiracją dla innych i po prostu wykonywała swoje codzienne ćwiczenia. Nie spodziewała się, że film stanie się takim fenomenem.

– Jestem taka całe moje życie, dlatego nie widzę siebie jako innej od pozostałych ludzi – opowiada gazecie.

Ale filmik opublikowany na profilu CrossFit na Facebook’u, miał już ponad 6 480 000 odsłon w mniej niż miesiąc. Dostał on także 5 700 komentarzy, większość z nich wychwalających sprawność Hilton.

– Miałam wspaniałe dzieciństwo – opowiada Washington Post – Miałam wspaniałych trenerów i nauczycieli, którzy zawsze chętnie dostosowali różne rzeczy do moich potrzeb i zachęcali do podejmowania ryzyka. Niepełnosprawni sportowcy – zwłaszcza ci młodzi – potrzebują ludzi, którzy im powiedzą „Stawmy temu czoła” zamiast „Nie, to jest zbyt straszne”.

Ja na swojej drodze spotkałam więcej ludzi od „Stawmy temu czoła” i ten film jest tego dowodem.

Hilton wykorzystała filozofię CrossFit, która zachęca wszystkich trenujących do zaadoptowania proponowanych ćwiczeń do ich umiejętności fizycznych.

Na przykład początkujący atleta, zanim przystąpi do pełnego podciągania może użyć elastycznej taśmy do pomocy. Hilton przeszła podobny etap, odnajdując swoją własną drogę przez praktykę.

Nie ma gotowych planów – opowiada Washington Post – właściwie wszystko co osiągnęłam w CrossFit odbyło się metodą prób i błędów. Może nie jestem w stanie zrobić każdego ruchu i ćwiczenia, ale moje podejście jest takie: „dojdę do tego, jak to zrobić”.

 

 

 

Źródło: dailymail.co.uk

Tłumaczenie: Justyna Śliwowska

Dodaj komentarz