fbpx

Warto tańczyć! Twój mózg będzie ci wdzięczny

Taniec – podobnie jak joga czy inne aktywności obejmujące ciało i umysł – może pozytywnie zmieniać struktury mózgu. Zdaniem badaczy w przyszłości ta forma ekspresji ruchowej może stać się uzupełnieniem terapii. Przeczytaj, dlaczego warto tańczyć!

Taniec jest nie tylko formą towarzyskiej ekspresji na parkiecie – bywa również świetnym narzędziem wspomagające integrację ciała i umysłu. Pozwala na odczucie emocji w ciele i właściwe ich rozumienie. Ponadto, taniec rozwija inteligencję ruchową i angażuje rozległe obszary kory mózgowej – w tym głębokie struktury mózgowe. Badania udowodniły, że taniec polepsza funkcjonowanie obszarów odpowiadających za pamięć, kontrolę ruchu, a także komunikację między obiema półkulami mózgu.

Jedno z najnowszych badań nad znaczeniem tańca w życiu emocjonalnym wykazało, że pewne formy ekspresji tanecznej mogą intensyfikować odczuwanie konkretnych emocji, a inne osłabiać. Co więcej, nauka nowych ruchów czy sekwencji tanecznych wpływa na pewność siebie, oswaja wstyd, podnosi poziom samoakceptacji i poszerza perspektywę – zarówno na emocje jak i na życiowe zmiany. Choć taniec nie jest jeszcze traktowany jako standardowe narzędzie terapeutyczne, to już teraz można zauważyć wzrost jego znaczenia w pracy rozwojowej z pacjentami. Coraz więcej terapeutów decyduje się włączyć ruch do pracy z klientami – taniec może bowiem przywołać stłumiony materiał emocjonalny, pobudzić wspomnienia czy wyrazić uczucia takie jak smutek, lęk i gniew i poczuć (być może pierwszy raz od lat) faktyczne impulsy płynąc z ciała.

Ale to koniec pozytywów. Bardzo możliwe, że taniec znajdzie też zastosowanie w pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne – spełni rolę swoistego komunikatora. To, co dana osoba z różnych względów nie będzie umiała wyrazić werbalnie, będzie mogła wyrazić w formie ekspresji ruchowej. Regularny taniec w grupie pomoże też osobom w depresji skonfrontować się z zamrożonymi uczuciami i ponownie nawiązać więź ze sobą i ze światem.

Lubisz tańczyć? Kliknij w inne artykuły o tańcu.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: National Geographic

 

 

 

Dodaj komentarz