fbpx

Mistrzyni olimpijska wywalczyła prawa dla mam-sportsmenek. Spektakularny triumf lekkoatletki

Mistrzyni olimpijska Allyson Felix przekuła przykre doświadczenia ze swoim sponsorem w wielką wygraną dla zawodniczek sportowych, które zdecydowały się na macierzyństwo.

35-letni lekkoatletka Allyson Felix zakończyła swoją karierę olimpijską w Tokio tego lata jako najbardziej udekorowana kobieta w historii igrzysk.

Wraz ze swoim wielkim sukcesem na podium, Allyson postanowiła zawalczyć o prawa dla sportsmenek- matek. Do działania skłoniło ją przykre doświadczenie z byłym już sponsorem, firmą Nike.

Jeszcze w 2018 roku Felix – planująca przejść na emeryturę przed igrzyskami w 2024 roku – była jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek wszech czasów, z dorobkiem obejmującym sześć olimpijskich złotych medali. Mając na uwadze kolejny życiowy cel, postanowiła założyć rodzinę.

W trakcie negocjacji z ówczesnym sponsorem, firmą Nike, dotyczących przedłużenia kontraktu, okazało się, że globalna marka odzieży sportowej chce obniżyć jej honorarium  o 70% tylko dlatego, że postanowiła zostać matką.

Mistrzyni olimpijska
Felix upubliczniła swoje doświadczenia z firmą Nike, w wyniku czego stworzono nową politykę macierzyństwa. Zdjęcie: Matt Lee

Oburzona Felix wystąpiła w tej sprawie publicznie, a Nike skapitulował w obliczu fali krytyki ze strony opini publicznej, ogłaszając nową politykę macierzyństwa, która gwarantuje zawodniczkom wynagrodzenie i premie przez okres ciąży i wczesnego macierzyństwa (w sumie 18 miesięcy).
Felix zerwała relacje z byłym sponsorem i zmieniła markę odzieżową na Athleta, której kontrakt zawiera warunki umożliwiające dwuletniej córce Camryn dołączenie do niej w miejscu, w którym akurat startuje mama.

Co więcej, zdając sobie sprawę, że nie wszyscy sponsorzy są tak wyrozumiali, podczas przygotowań do Tokio, Felix i Athleta połączyli siły z amerykańską organizacją charytatywną Women’s Sports Foundation, aby uruchomić specjalny fundusz The Power of She.

Pula 200.000 dolarów wesprze sportsmenki, które zostały matkami i które kwalifikują się do startów w reprezentacji USA. Jak twierdzi Athleta, „dotacje w wysokości $10k będą zapewniać środki i wsparcie, których potrzebuje mama-sportowiec, aby skupić się na doskonaleniu swojej kariery”.

Źródło: Positive News

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

One thought on “Mistrzyni olimpijska wywalczyła prawa dla mam-sportsmenek. Spektakularny triumf lekkoatletki

Dodaj komentarz