fbpx

Dziś noc spadających gwiazd. Czym są i jak powstają perseidy?

Przed nami szykuje się widowiskowy spektakl na niebie. W połowie sierpnia przypada noc spadających gwiazd. Czym są perseidy? Zanim spojrzycie w niebo, warto wiedzieć, z czym mamy do czynienia.

W Okładzie Słonecznym znajduje wiele różnych obiektów. Oprócz planet czy księżyców, występują tam również nieco mniejsze, należą do nich między innymi meteoroidy. Są to obiekty skalne poniżej 10 metrów średnicy, jednak w większości są one bardzo niewielkie. Jeszcze mniejsze kwalifikujemy jako pył kosmiczny.

Meteoroidy to materiał skalny który odłączył się od planety czy asteroidy w wyniku zderzenia, lub rozpadu komety przelatującej blisko Słońca.

Skąd biorą się “spadające gwiazdy”

Kiedy taki drobny obiekt znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią, wlatuje w atmosferę i przedzierając się przez jej kolejne warstwy – troposferę, tropopauzę, stratosferę – ulega zapaleniu. Samozapłon występuje w wyniku dużego tarcia o gęstniejącą wraz ze malejącym dystansem do powierzchni planety atmosferę. Temperatura takiego obiektu może wynieść nawet 2000 stopni Celsjusza. W większości przypadków ulega on całkowitemu spaleniu, zanim dotrze na powierzchnię ziemi, co z dołu można zaobserwować jako charakterystyczną smugę światła. To właśnie ją nazywamy “spadającą gwiazdą”.

Czym są perseidy?

Zjawisko spadających gwiazd, które będzie można oglądać w nocy z 12 na 13 sierpnia, powiązane jest z perseidami. Jest to nazwa jednego z najbardziej spektakularnych  rojów meteorów. Jego orbita przecina się regularnie co roku z orbitą ziemską w okresie 17 lipca – 24 sierpnia. Maksimum roju przypada właśnie na wspomnianą noc.

Obserwacja spadających gwiazd lub meteorów nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Należy jednak pamiętać, że najlepiej widoczne są w zaciemnionych lokalizacjach. Musimy znaleźć się daleko od sztucznego źródła światła, dlatego można wybrać się po prostu za miasto lub na leśne polany na wzniesieniach. Aby polepszyć widoczność, wystarczy zwykła lornetka lub teleskop. Ważne, aby umożliwić sobie objęcie wzrokiem jak największego obszaru nieba.

 

 

Dodaj komentarz