fbpx

Szansa na zorzę polarną w Polsce jest dziś dużo większa niż zwykle, więc warto zapolować

Późnym wieczorem w sobotę oraz w nocy z soboty na niedzielę – przy odrobinie szczęścia – w naszym kraju będziemy mogli podziwiać zorzę polarną. „Szansa na zorzę w Polsce jest dziś dużo większa niż zwykle, więc warto zapolować – pogoda dziś będzie nam sprzyjała” – podał Karol Wójcicki prowadzący stronę „Z głową w gwiazdach”.

„Dzisiejszej nocy szykuje się silna burza magnetyczna. Będzie ona efektem koronalnego wyrzutu masy ze Słońca (CME) który został wygenerowany w czwartek. Olbrzymia ilość wysokoenergetyznych cząstek pędzie w stronę Ziemi. Gdy dojdzie do ich zderzenia z atomami gazu w atmosferze w okolicach okołobiegunowych, na niebie pojawią się piękne zorze polarne” – czytamy na profilu popularyzatora astronomii.

Jak podał Wójcicki, dzisiejsza burza może być na tyle silna, że zorze być może da się zobaczyć również z północnej, a nawet centralnej Polski. Jak i gdzie zatem jej wypatrywać?

Wójcicki wyjaśnił, że zorze polarne w naszym kraju obserwujemy tylko nisko nad północnym horyzontem.

„Dlatego na miejsce obserwacji wybierzcie teren z odsłoniętym widokiem na północ, gdzie w linii wzroku nie będziecie mieli żadnych sztucznych świateł ani odległych miast. Jeśli mieszkacie w mieście, koniecznie wyjedźcie poza jego granice – w miastach nie ma najmniejszej szansy na zobaczenia tak subtelnego zjawiska” – czytamy.

 

https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach/posts/4633563800035465
Źródło: wydarzenia.interia.pl
Foto ilustracyjne

4 thoughts on “Szansa na zorzę polarną w Polsce jest dziś dużo większa niż zwykle, więc warto zapolować

Dodaj komentarz