fbpx

Dieta psa. 7 zabronionych produktów

Zdarza ci się ulegać słodkim spojrzeniom czworonożnych pupilów i dzielić się z nimi resztkami ze stołu? To błąd, który może kosztować życie zwierzaka, bo dieta psa różni się od naszej. Oto najbardziej niebezpieczne pokarmy, które mogą szkodzić pupilom. Nie podawaj ich w żadnym wypadku!

Zboża? Podziękuję!

Utarło się, że zboża podnoszą energię i skutecznie wypełniają brzuch zwierząt, minimalizując ryzyko wcześnie odczuwanego głodu. Wiele popularnych marek karm dla psów dodaje je do suchej i mokrej karmy – czasem pszenicy czy kukurydzy jest znacznie więcej niż samego mięsa. Tymczasem dla wielu psów, zwłaszcza rasowych, które mają wrażliwe żołądki, nadmiar zbóż i glutenu w diecie może wywoływać ostre alergie pokarmowe i poważne problemy trawienne, które będą wymagały antybiotykoterapii. Zamiast dawać swojemu pupilowi kaszę, ugotuj mu mięso z niewielkim dodatkiem ryżu. Kupując nową karmę, przeczytaj uważnie skład – mięso powinno stanowić powyżej 40 proc. zawartości suchej masy produktu – nigdy mniej. Alergie pokarmowe w reakcji na zboża najczęściej ujawniają się na skórze zwierzęcia. Wysypka na brzuchu czy zaczerwienione wnętrze uszu powinny cię natychmiastowo zaalarmować.

Awokado, grzyby i makadamia – wyjątkowo toksyczne!

To, co dla zwykłego człowieka jest superpożywieniem – podnosi poziom odporności i przedłuża życie – dla psa może stanowić ryzyko utraty zdrowia lub życia. Do takich pokarmów zaliczają się: awokado, wszystkie grzyby i orzechy (zwłaszcza makadamia). Nawet niewielka ilość awokado może wywołać biegunkę lub wymioty, a kilka orzechów makadamia zjedzonych na raz może skończyć się tragicznie. Jeśli te produkty stanowią stały element w twojej diecie, pamiętaj, aby chować je przed czworonogami – zwłaszcza gdy wychodzisz z domu i zostawiasz psa samego.

Czekolada i kakao – słodki zapach może mylić

Weterynarze od lat alarmują, aby pod żadnym względem nie podawać psom czekolady ani produktów z dodatkiem kakao. Niestety wielu właścicieli ulega, „bo pies chce”. Owszem, słodki zapach może skłaniać czworonoga do zaostrzenia apetytu – bardzo możliwe, że z przyjemnością zjadłby kawałek czekolady podany z ręki właściciela – więc widząc jak zjadasz czekoladę, prosi o to samo. Warto jednak wiedzieć, że czekolada i kakao zawierają teobrominę, która u psów przyśpiesza pracę serca. Objawami zatrucia będą w pierwszej kolejności problemy trawienne – biegunka, wymioty i zwiększone wydalanie moczu – a w dalszej konsekwencji problemy z krążeniem, zawał serca, a nawet poważny krwotok wewnętrzny.

Czosnek i cebula

Czosnek i cebula – to kolejna superżywność – która ludziom pomaga wrócić do zdrowia czy ustrzec się przed infekcjami natomiast w przypadku zwierząt może skończyć się tragicznie. Nawet niewielka ilość cebuli (w ilości przekraczającej zaledwie 0,5 proc. masy ciała psa) może wywołać poważne zatrucie wymagające natychmiastowej wizyty u weterynarza. Dwusiarczki zawarte w warzywach cebulowatych powodują rozpad czerwonych krwinek, a w dalszej konsekwencji niedotlenienie. Psu nie powinno podawać się również warzyw wzdymających takich jak brokuł, kapusta, brukselka czy kalafior – nie podawaj również żadnych warzyw strączkowych – żołądek zwierząt nie strawi lektyn.

Winogrona i rodzynki

Czy wiesz, że już 30 g winogron lub 11,5 g rodzynek na każdy kilogram masy ciała psa może wywołać u czworonoga zapalenie żołądka i jelit? Pierwsze objawy będą widoczne już po kilku godzinach. Jednak jeśli organizm zwierzęcia jest silny, substancje toksyczne mogą się kumulować przez dni lub tygodni – a do bezpośredniego zatrucia dojdzie później. Jeśli zauważysz u psa wymioty, biegunkę czy utratę apetytu – warto zwrócić uwagę na kał zwierzęcia – czy są tam niestrawione części pestek lub rodzynek? Czy brzuch psa jest napuchnięty, obolały? Podawanie psu takich owoców spowoduje nie tylko problemy żołądkowe – dieta bogata w winogrona i rodzynki może osłabić nerki psa i utrudnić oddalanie moczu.

Ksylitol, cukier i mieszanki przypraw – absolutnie zabronione!

O ile smakołyk z dodatkiem niewielkiej ilości cukru najprawdopodobniej nie będzie stanowił bezpośredniego zagrożenia utraty życia zwierzęcia, o tyle nawet niewielki kęs czegoś dosłodzonego ksylitolem może spowodować u niego poważne problemy z jelitami, nerkami i doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Weterynarze odradzają osobom mieszkającym z pupilami kupowanie ksylitolu – to jedna z najbardziej toksycznych dla zwierząt substancji. Unikaj również podawania psu gotowych wędlin czy kiełbas – zwykle zawierają one mieszanki przypraw, glutaminianu sodu oraz soli, których psy nie powinny w żadnym wypadku jeść. Również popularne zioła – takie jak oregano, tymianek, bazylia czy ostra papryka – mogą spowodować silne zatrucie i podrażnić żołądek zwierząt domowych.

Nie wiesz jak karmić psa? Weterynarze i hodowcy radzą zaufać jednej marce karmy i trzymać się jej przez lata. Wyznacznikiem dobrej jakości karmy zawsze będzie jej skład – mięso powinno stanowić 40 lub więcej proc. składu. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne gotowanie swojemu zwierzakowi, musisz pamiętać, że to, co sprawdzi się w twojej kuchni, niekoniecznie przyniesie dobre rezultaty w diecie pupila. Pies ma krótki przewód pokarmowy i potrzebuje pokarmów o kwaśnym pH. Po więcej odsyłamy do lektury książki: „Zdrowo, smacznie, naturalnie. Prawidłowe żywienie psa” Agnieszki Królak.

Jeśli kwestia zdrowia Twojego psa jest dla Ciebie ważna, przeczytaj także ten artykuł.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Onet.pl

 

One thought on “Dieta psa. 7 zabronionych produktów

Dodaj komentarz